Juče je Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije odbacilo kao neprikladne i neosnovane izjave koje je dalo Ministarstvo spoljnih poslova Rusije u vezi sa savezničkim vojnim prisustvom na istočnom obodu NATO alijanse.
Rumunsko ministarstvo podseća da je prisustvo NATO u zemljama saveznicama isključivo odbrambena reakcija na pojačavanje agresivnog ponašanja Ruske Federacije počev od 2014. godine, kada je "ukrajinska teritorija Krima ilegalno okupirana od strane Rusije", navodi se u saopštenju i dodaje da se takvo ponašanje Rusije pojačava u sadašnjosti i pored pokušaja NATO alijanse da se pokrene konstruktivni dijalog.
Zahtev da NATO smanji prisustvo snaga u svim zemljama članicama koje su tom savezu pristupile posle 1997, uključen je u listu ruskih zahteva koje je Moskva napravila u vezi sa bezbednosnim pitanjima u Evropi.
Taj zahtev je, podseća zvanični Bukurešt, već jednoglasno odbačen kao neprihvatljiv i javno i u okviru dijaloga između SAD i Rusije. Rumunsko ministarstvo spoljnih poslova ocenjuje da je "takav zahtev neprihvatljiv i o njemu se ne može pregovarati, uzimajući u obzir da je odbrambeni raspored direktno povezan i neodvojivi je deo NATO kolektivnog mehanizma odbrane, koji ne može biti zaustavljen od strane trećih država."
NATO ostaje čvrsto na opredeljenju da će se kolektivna bezbednost i odbrambena politika nastaviti, a to uključuje i prisustvo savezničkih trupa na teritoriji Istočnih saveznika.
U svetlu razvoja situacije u, kako se navodi u saopštenju, "Istočnom susedstvu", vlasti Rumunije pozdravljaju najavu SAD i Francuske o nameri da pošalju vojni kontigent u Rumuniju.
Istovremeno, Rumunija izražava nadu da će se u periodu pred nama nastaviti proces otvorenog dijaloga sa Ruskom Federacijom koji bi doveo do deeskalacije bezbednosne situacije, što bi bilo od koristi za celu Evro-atlantsko područje, zaključuje se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rumunije.