Foto: Marija Tomić

Nacionalni park Brioni - pravi muzej na otvorenom

Lifestyle Autor: Marija Tomić | 10:00 Utorak, 20 06 2023 Foto: Marija Tomić

Nacionalni park Brioni smešten je na zapadnoj obali Istre. Čini ga 14 veoma razuđenih ostrva, sa oko pedesetak kilometara obale, od kojih je nama najpoznatije ostrvo Veliki Brioni.

U davnoj istoriji ovim ostvima su šetali dinosaurusi, znatno kasnije bogati Rimljanji, zatim su ostrva posećivali kraljevi, prinčevi, grofovi, baroni i bogati industrijalci, a nakon toga i mnogi visoki zvaničnici i brojni domaći i strani umetnici. U skorije vreme i turisti imaju priliku da uživaju na ostrvu sa bogatom kulturnom i prirodnom baštinom.

Brioni su prolazili kroz uspone i padove, razdoblja velikog bogatstva ali i bolesti i siromaštva. Na ostvru su pronađeni otisci dinosaurusa, naseljavala su ih Ilirska plenena, aostaci vila iz uvala Madona i Verige svedoče o vladavini Rimljana. Tokom četiri stotine godina ostvo je bilo pod upravom bogatih mletačkih porodica. Brione 1893. godinekupuje austrijski industrijalac Paul Kupelvizer. Uz pomoć doktora Roberta Koha ostrvo oslobađa od malarije, gradiluku, krči ostrvo od makije (niskog rastinja), podiže luksuznevile i hotele sa bazenima sa toplom morskom vodom, praviteniske terene i otvara zoološki vrt. Nekadašnje ostrvo sa malarijom postalo je otmeno letovalište i lečilište tog vremena, ostrvo zabave i sporta. Od Prvog svetskog rata umesto elitnog društva ostrvo naseljavaju vojnici a pred kraj Drugog svetskog rata Brioni su bombardovani i uništeni. Od 1949. ostvrvo postaje rezidencija Josipa Broza Tita. On je tokom 30 godina na Velikim Brionima u vili Jadranka(Madona), Beloj vili i vili Brijunki ugostio državnike iz 60 zemalja, članove kraljevske porodice i poznate umetnike tog doba. Ove vile su i danas nedostupne javnosti a neke od njih koriste se kao letnja rezidencija predsednika Hrvatske.

Kako do Briona i šta videti?

Do Velikih Briona stiže se trajektom iz Fažane. Vožnja traje oko petnaest minuta i linije su redovne tokom letnjih meseci. Od aprila do oktobra za smeštaj su otvoreni renovirani hotel Istra sa depandansom Neprun i sobe u objektu Karmen. Ostrvo se može razgledati individualno ili u organizovanim turama. Za kretanje po Brionima na raspolaganju su bicikli, električni skuteri i elektromobili. Na ostrvu ima dosta sadržaja ali nikako ne treba propustiti sledeće:

1. Safari park

Prvi zoološki vrt na Brionima otvoren je davne 1911. godinei bio je aklimatizacijska stanica za egzotične životinje i farma nojeva. Nijevo perje u to vreme bilo je veoma popularno u modi. Osim nojeva, imali su i pripitomljenu šimpanzu koja je bila prava atrakcija. Zoološki vrt postaje moderniji tokom boravka Tita na Brionima, kada mnoge životinje stižu iz raznih krajeva sveta kao poklon. Tako je dvogodišnja slonica Lanka stigla na Brione 1974. godine, kao poklon indijske premijerke Indire Gandi. Laka je prošleprošle godine proslavila 50-ti rođendan. Pored nje, danas u Safarii parku možete videti zebre, lamu, nojeve, ponije a Nacionalni park nastoji da očuva autohtone sorte kao što su istarski magarac, ovca, koza i goveče. 

2. Muzej

Ispred zgrade u kojoj je smešten muzej nalazi se kadilak. To je poklon jugoslovenskih iseljenika iz Kanade Josipu Brozu Titu. Automobil je moguće iznajmiti, a za posla sata tog zadovoljstva treba izdvojiti 700 evra. Na prvom spratu muzeja dočekaće vas slika Josipa Broza, dok se uizložbenom prostoru inalaze fotografija podeljene u pet celina, koje prate Titov život na Brionima od 1947. do 1979. godine. U prizemlju zgrade je izlozba koja broji oko 200 preparinaih životinja smeštenih u diorame. Većim delom to su životinje koje su živele u Safari parku i nakon uginuća su preprarinane.

3. Arheološke znamenitosti

U uvali Madona nalazi se najslojevitiji brionski lokalitetvizantijski kaštel, dok su u uvali Verige ostaci raskošne vile rustika iz drugog veka. Nedaleko od kaštela su ostaci bazilike svete Marije iz 5. veka i manastir iz 13-tog veka koji je pripradao Templarima. 

4. Mediternski vrt

Mediteraski vrt napravljen je na mestu nekadašnjeg rasadnika, a u njemu se nalazi 170 vrsta autohtornih i egzotičnih biljaka. Tu se možete i odmoriti u nekom od letnjikovaca. Nedaleko od vrta je aleja pinjata, zasađena 1905. godine, i maslina za koju je procenjeno da je staraoko 1600 godina. Smatra se da ona spada u najstarije masline u Sredozemlju.

Ono što se još izdvaja kao zanimljivo je Dino park sa otiskom stopala i maketom dinosaurusa, kućića za brodiće u kojoj je danas inteaktivno-edukativni centar Nacionalog parka i Mletački kaštel i kula. Za one koji borave duže na ostrvu na raspolaganju su plaže, teniski i golf tereni, bioskop na otvorenom.

Pre 40 godina Brioni su proglašeni za nacionalni park i konačno su postali dostupani široj javnosti, nakon što su još od 1949. godine bili pod stogim sigurnosnim režimom. Nacionalni park osnovan je 1. novembra 1983. godine, a prvi posetioci dolaze sledeće godine na proleće. U današnje vreme Brione poseti oko 200 000 turista u toku godine. Dok se krećeće uređenim stazam možete videti kako po prostranim proplancima i šumama slobodno šetaju paunovi, zečevi, jeleni i košute, dok sa druge strane lete galebovi i čuju se talasi. Brioni imaju posebnu čar a boravak na osrtvu nikoga ne ostavlja ravnodušnim.