Foto: FB/drilijazivotic

Demonstracije protiv iskopavanja litijuma u Srbiji - Primer "false flag" operacije

Kolumne Autor: dr. Ilija Životić | 09:47 Sreda, 14 08 2024 Foto: FB/drilijazivotic

Nakon što je nemački kancelar Olaf Šolc 19. jula u Beogradu dao podršku Srbiji za projekat Jadar i iskopavanje litijuma prilikom potpisivanja dva memoranduma između Srbije i EU, danas je i pomoćnik američkog sekretara za energiju, Ambasador Geoffrey Pyatt dao podršku ovom projektu, naglašavajuči njegov značaj u zelenoj tranziciji Srbije i okruženja.

Dakle, ono što Rusofili nazivaju ,,kolektivnim Zapadom” misleći na EU i SAD, nakon otvaranja više stotina hiljada radnih mesta,investicija i donacija preko 10 milijardi evra, dalo je podršku Srbiji u ovom slučaju. Postavlja se pitanje, pa ko je onda organizovao demonstracije protiv, ko je mobilisao sve te ljude. Naročito ako uzmemo u obzir da se politički lideri opozicije i nisu baš isticali u prvim redovima, iako su u nekoliko navrata pokušali da sebi daju neki značaj u ovom događaju. Ruku na srce, sve se svelo na poziranje za društvene mreže, davanje populističkih i zapaljivih izjava, ali realno, njihov uticaj na generisanje nekoliko desetina hiljada ljudi nije bio previse značajan.

Sledeći na listi su organizatori od kojih su neki privedeni zbog ometanja javnog reda i mira i blokada pruga. Oni tek nisu imali kapacitet za tako nešto. Da, imaju oni svoje pratioce na mrežama, imaju pristup opozicionim i tzv. nezavisnim medijima, ali realno, njihov kapacitet je još manji od kapaciteta opozicionih lidera čije su stranke zastupljene u Parlamentu Republike Srbije. Oni su imali javnu, noseću ulogu, bili vidljivi zajedno sa pojedinim javnim ličnostima, i to je ono što je  prosečan građanin  bio u mogućnosti da vidi. Nekoliko mladih, studenata, aktivista podržanih od strane 4-5 glumaca i pevača uz posrednu ulogu opozicionih političara. 

Ono što se ne vidi su nalozi na društvenim mrežama koji su danima širili pozive na proteste a koji nemaju apsolutno nikakve veze sa navedenim ličnostima. Ti nalozi imaju više desetina puta  objava, lajkova i pratioca od aktivista, opozicionara i umetnika. Oni su ti koji su odigrali glavnu ulogu u formiranju takvog mišljenja kod svojih pratilaca da je ljudima bilo apsolutno svejedno ko organizuje proteste. Jednostavno, nedeljama su im plasirali takve objave da bi njihovi pratioci izašli na ulice sve da ih je crni đavo pozvao, toliko su ih zatrovali negativnom kampanjom o litijumu kao i lažnim vestima i dezinformacijama o mogućim posledicama rudarenja. Zahvaljujući njima uhapšeni demonstranti su postali zvezde dana a da toga nisu ni svesni. Postali su alat fabrike trolova sa društvenih mreža.

Pitanje na koje ću pokušati da dam odgovor je ko stoji iza te fabrike trolova a samim tim  cele ,, false flag” operacije.

Vratimo se na početak teksta. ,,Kolektivni Zapad” daje podršku projektu Jadar a samim tim i ekonomskom jačanju Srbije. Zahvaljujući litijumu, Srbija postaje deo rešenja globalnog problema nastalog odlukom da se u skoroj budućnosti ukine proizvodnja motora na fosilna goriva u Evropi  da se pređe na elektirčna vozila koja pogoni energija iz litijumskih baterija. Na taj način, Srbija osim ekonomjije jača I svoj međunarodni ugled i položaj. I više joj neće biti potreban Veliki brat iz Moskve da je zastupa ili brani. Imaće svoj sopstveni alat za to. Litijum.

Gde su potvrde ove teze. Pre svega uparavo u činjenici da su svi pro ruski nalozi kreirali negativno javno mnjenje o litijumu nedeljama pre demonstracija. Svi do jednog. Da su sve desničarske pro-ruske  organizacije  širile anti-litijum kampanju.

Ovde treba napomenuti da je jedan od njih čak bio među prvima u zauzimanju železničke stanice Prokop. Zatim jedna poslanička grupa u Narodnoj Skupštini a koja se hvali svojim vezama u Moskvi i celu predizbornu kampanju je bazirala na odnosima sa Rusijom je takođe na svojim društvenim mrežama širila anti-litijum kampanju a njeni lideri širili najrazlićitije teorije zavera gostujući po medijskim kućama ali i izuzetno gledanim Ju Tjub kanalima.

Ovi političari su nedeljama pozivali narod da dođe na miting protiv projekta Jadar, gde su i sami bili prisutni. Smenjeni direktor javnog preduzeća, inače koalicioni partner vlasti, iz  jedne vladajuće stranke koja takođe gaji kult Rusije, a koji je poznat po poziranju u jakni sa oznakom Z, odnosno vojske Rusije u agresiji na Ukrajinu izrekao je rečenicu zbog koje je i smenjen ,,Kratak je put od litijuma do litija”. Direktna posledica svega su bile Ruske zastave i majice sa Z oznakama na svim protestima koji su prethodili onom u Beogradu.  

Vrhunac uloge Kremlja se vidi u nadasve mlakoj i zakasneloj protokolarnoj podršci predsedniku Vučiću od strane Ruskog ambasadora vezano za projekat Jadar koja je u sebi sadržala opasku da je potreban oprez jer Zapad uvek traži nešto za sebe na neokolonijalistički način. Ona je usledila nakon vrlo negativnog teksta na takođe jednom ruskom balkanskom mediju. Na kraju uoči samih demonstracija, osoba od velikog ugleda među Srbima, reditelj Emir Kusturica, neko ko je jedan od glavnih protagonista lika i dela Vladimira Putina na Balkanu za šta je od istog nagrađen ordenom pre par godina, u autorskom tekstu je žestoko kritikovao posetu kancelara Šolca i sam memorandum Srbije sa EU oko litijuma aludirajući da je predsednik Vučić ucenjen i da iza protesta stoji običan narod.

Verovatno kao što je stajao i iza tzv. malih zelenih koji su u uniformama i vozilima bez oznaka zauzeli Krim 2014. U svom tekstu koji su preneli ruski mediji u Srbiji,  nekoliko puta je govorio o neprihvatljivosti uvođenja sankcija Rusiji, što povezano sa prethodnom tvrdnjom da narod demonstrira ne aktiviran niotkoga svakome ko zna da čita između redova znači poruku. Poruku koja se može prevesti kao pretnja. Uvedi sankcije i imaćeš narod na ulicama kao i sada.

Šta je rešenje? Hitno formiranje centra za borbu protiv dezinformacija koji bi identifikovao, pratio i eliminisao opasnosti kojima je ugrožena nacionalna bezbednost Srbije a koje potiču od širenja lažnih vesti i deznformacija uz javno, jasno imenovanje i sankcionisanje onih koji ih prave, distribuiraju i koriste.