Pred nama je jedinstvena prilika za uspostavljanje odnosa sa novom generacijom lidera u SAD koji dolaze i koji na Srbiju gledaju drugačijim očima. Ovi budući lideri, neopterećeni prošlošću, ne moraju nužno promeniti politiku svojih zemalja, ali pružaju mogućnost za resetovanje i izgradnju dobrih odnosa. Diplomatski i državni odnosi se često grade na ličnim odnosima pojedinaca unutar administracija tih država, pa ovo može biti šansa Srbije za uspostavljanje boljih odnosa sa mnogim zemljama sa kojima su nam čvršći i bliži odnosi potrebni, poput SAD.
Trenutno smo svedoci početka procesa tranzicije i smene generacija. To se, na primer, može videti u Stejt departmentu, gde sam imao priliku da sretnem mlade ljude iz generacije milenijalaca, pa čak i generacije Z. Neki od njih su danas tek stažisti u instituciji koja kreira spoljnu politiku najmoćnije zemlje sveta. Međutim, uskoro će stasati i njihovi pogledi na naš region će značajno uticati na buduće odnose između naših zemalja.
Jednog od takvih mladih lidera imao sam priliku da lično upoznam i sa njim razgovaram. Iskreno, bio sam iznenađen njegovim poznavanjem prilika u Srbiji. Prethodno je proveo četiri meseca u našoj zemlji i ne krije da se u nju zaljubio. Rekao mi je da je u prvom kolu evropskog prvenstva u fudbalu navijao za Srbiju protiv Engleske i očekivao našu pobedu. Kazao je i da, da smo tada pobedili, ko zna, možda bismo mi igrali finale. Očigledno je da su i naši mediji odradili svoje u pogledu njegovih očekivanja, jer takav ishod, ako ćemo iskreno, ni mi sami nismo očekivali. Svestan sam da ovo zvuči toliko nestvarno da bih u tvitu sa ovim sadržajem dobio tonu komentara "nije se desilo", ali, verovali ili ne, upravo sam ovakav razgovor vodio sa izvesnim Tomasom, stažistom u Stejt departmentu, čija je želja da svoju diplomatsku karijeru, kada za to bude dobio priliku, započne upravo iz Beograda.
Setimo se da se na SAD pre ratova 90-ih gledalo prijateljskim očima. Srbija je u bivšoj Jugoslaviji bila proamerički nastrojena, više od svih drugih država Jugoslavije. Sve se promenilo nakon ratova 90-ih, a posebno nakon bombardovanja, ali sada je vreme da krenemo dalje. Nova generacija u obe zemlje treba da gradi odnose neopterećena dešavanjima iz 90-ih, jer ni jedni ni drugi nisu iste kreirali.
Možemo se ugledati na primere Francuske i Nemačke ili SAD i Japana – zemalja koje su od najljućih protivnika postali najveći saveznici, i svedočiti tome da se takvo savezništvo isplatilo obema stranama. Kroz ovakvu perspektivu, možemo zajedno graditi bolju budućnost, zasnovanu na međusobnom poštovanju i zajedničkim interesima.
Nova generacija američkih lidera donosi sa sobom svežinu i otvorenost prema novim idejama. Njihova iskustva, kao što je Tomasovo vreme provedeno u Srbiji, doprinose oblikovanju njihovih pogleda i stavova prema našoj zemlji. Ova generacija nije opterećena sećanjima na konflikte iz prošlosti, što omogućava konstruktivniji dijalog i potencijal za saradnju.
Izgradnja odnosa sa ovim budućim liderima može doneti konkretne koristi za Srbiju. Ne samo da bi mogli doprineti boljem razumevanju i podršci za naše interese, već bi mogli pomoći u promociji Srbije kao stabilnog i pouzdanog partnera na međunarodnoj sceni. Razmene studenata, kulturni programi i zajednički projekti mogu biti alati za jačanje ovih veza.
Sada je pravo vreme da iskoristimo ovu priliku i krenemo napred, gradeći čvrste temelje za odnose koji će koristiti budućim generacijama. Aktivnim angažovanjem i otvorenom komunikacijom možemo oblikovati pozitivne percepcije i izgraditi dugotrajna prijateljstva. Kroz zajednički rad na projektima od obostranog interesa, Srbija i SAD mogu postaviti temelje za prosperitetniju budućnost.
Ne smemo zaboraviti da su odnosi između država često odraz odnosa između pojedinaca. Stoga, svaka prilika za lični kontakt i razmenu iskustava sa mladim liderima je dragocena. Kroz ovakve inicijative, možemo kreirati pozitivan narativ i postaviti temelje za saradnju koja će trajati decenijama.
Srbija ima sve preduslove da bude važan partner u globalnoj areni. Iskoristimo ovu jedinstvenu priliku da izgradimo odnose sa budućim liderima koji će oblikovati svet u decenijama koje dolaze.