Foto: tw/ZakriaAbdelkafi

Demonstranti preplavili ulice Pariza - Zbog penzione reforme BESNI na Makrona

Svet Autor: K.C. | 21:11 Četvrtak, 16 03 2023 Foto: tw/ZakriaAbdelkafi

Trg Konkord je zapečaćen od strane policije. Demonstranti – njih nekoliko hiljada – okupljeni su kod mosta preko puta Narodne skupštine i zapalili su vatru na nekoliko mesta. Oni su se okupili nakon što je francuska premijerka Elizabet Born pokrenula specijalnu proceduru za prolazak nepopularnog zakona o penzionoj reformi u Narodnoj skupštini bez glasanja, usred povika i skandiranja levičarskih poslanika koji su mahali transparentima protiv penzione reforme.

Ovime je obezbeđeno usvajanje predloga zakona o podizanju starosne granice za odlazak u penziju za dve godine na 64, ali to pokazuje da predsednik Emanuel Makron i njegova vlada nisu uspeli da obezbede dovoljnu većinu u parlamentu, preneo je Rojters.

Kad god se neka vlada pozove na 49:3, može biti sigurna da će odmah biti optužena za grubo ponašanje nad voljom naroda. U stvari, 49:3 je korišćeno tačno 100 puta u više od 60 godina Pete republike, i to od strane vlada svih profila, prenosi BBC
Očigledno je da ga češće koriste vlade koje nemaju ugrađenu većinu u skupštini – poput vlade socijaliste Mišela Rokara 1980-ih i danas Elisbet Born. U stvari, već ga je koristila nekoliko puta, ali te prilike su bile za račune za javne finansije, koji su bili manje kontroverzni.

U poređenju sa drugim zemljama u Evropi, promena starosne granice za penzionisanje daleko je od dramatične. Ali protivnici redovno opisuju zakon kao „brutalan“.
Moral u Francuskoj je nizak i sve je niži. Za mnoge, penzionisanje je jedina svetla tačka u budućnosti, a ovom odlukom se građanima to oduzima, ističe dopisnik BBC-ja iz Pariza.



„Putevi će biti blokirani, železnica će biti blokirana… Nadam se da večeras nećemo videti nerede, ali možda ćemo, nažalost“, naveo je on.

Nisu samo Parižani izašli na ulice da protestuju, prenosi BBC.
Makron bi se mogao suočiti sa izglasavanjem nepoverenja

Oni u Narodnoj skupštini koji se protive predlogu zakona o penzijama sada imaju manje od 24 sata da deluju i da traže glasanje o nepoverenju.

Ako taj predlog bude odbijen, Makronov plan o povećanju starosne granice za penziju će se realizovati.

Ali ako Narodna skupština glasa za predlog, predlozi se odbijaju i Makronov kabinet mora da podnese ostavku.

Kada bi tačno moglo biti glasanje o nepoverenju, nejasno je, ali ako se to dogodi, očekuje se da će to biti početkom sledeće nedelje.

Haos u parlamentu

Makron i njegova vlada ističu da je povećanje starosne granice za odlazak u penziju neophodno da se održao penzioni sistem, međutim, njegov neuspeh da se reforma penzionog sistema usvoji u parlamentu predstavlja udarac njegovim naporima da sprovede nove reforme.

Premijerku su dočekali zvižduci kada je stigla parlament kako bi najavila pokretanje specijalne procedure, prenosi Tanjug.

Sednica je prekinuta na dva minuta pošto su levičarski poslanici, koji su pevali nacionalnu himnu, sprečili Bornovu da govori.

Pojedini poslanici su mahali transparentima na kojima je pisalo „Ne 64 godine“.

Kada je sednica nastavljena, Bornova je nastavila da govori, ali je njen govor prekidan zvižducima, pevanjem opozicionih poslanika i povicima „ostavka“.