Foto: unsplash.com

Evropa pred novim izazovima - Pored Ukrajine i Gruzija i Moldavija traže prijem u EU

Svet Autor: A.C. | 13:40 Nedelja, 06 03 2022 Foto: unsplash.com

Nakon zahteva Ukrajine da joj se dodeli status kandidata za ulazak u EU, stigla je brza reakcija još dve nekadašnje sovjetske republike. Gruzija i Moldavija takođe su protekle nedelje zatražile da započnu postupak pristupanja Evropskoj uniji.

"Prijavljujemo se za članstvo u EU", objavio je premijer Gruzije Irakli Garibašvili u saooštenju nakon što je potpisao zahtev. "Gruzija je evropska država i nastavlja davati vredan doprinos evropskoj zaštiti i razvoju", dodao je.
Za tim je usledio zahtev i Moldavije, države koja se nalazi između Rumunije i Ukrajine.
"Neke odluke treba da budu donete brzo i odlučno", rekla je novinarima moldavska predsednica Maja Sandu povodom zahteva njene države.

Evropska komisija sada navodno ispituje zahtev Kijeva. Zemlje članice EU skeptične su prema nastojanju Ukrajine da ubrzano dobije status kandidata, navode izvori iz EU. Međutim, ruska invazija stvara "nove parametre", ističu mnogi u Briselu.

Međutim, jedna stvar koju EU nije spremna tako lako da učini je da ubrza procese za prijem, iskrivi svoja pravila i zahteve za pristupanje drugih zemalja, ili da dozvoli Ukrajini i ostalima koji se ubrzano prijavljuju da budu primljeni u krug zemalja članica evropskog bloka da preskoče sve ostale i stanu u prvi red. Postavlja se pitanje pet država koje su već neko vreme na listi kandidata za prijem - Albanija, Crna Gora, Srbija, Severna Makedonija i Turska. Osim specifičnosti sada zamrznute turske prijave, ostale države, ističe se u Briselu, prošle su kroz godine reformi i pregovora.

Ove države su u srcu Evrope, na Zapadnom Balkanu, i takođe pod uticajem Rusije, tako da se čini da bi ubrzavanje procesa za nove kandidate bilo ne samo nepošteno nego i potencijalno opasno za EU, navodi se u tekstu Njujork Tajmsa posvećenom novonastaloj situaciji u Evropi.

Prethodni predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker, 2016. je bio brutalno iskreb kada je rekao da je za uključenje Ukrajine u EU i NATO potrebno najmanje 20 do 25 godina. Akcija ruskog predsednika Putina usmerena je na to da taj period bude mnogo duži.

Iako se i brojni eksperti slažu sa ocenom da je punopravno članstvo u skorijem roku neizvodljivo, jednodušni su i u ocenama da Brisel treba da napravi korake ka uključivanju Ukrajine, Gruzije i Moldavije, ali da pritom ne daje nikakva lažna obećanja.