Foto: unsplash.com

U Hurgadi ZABRANA KUPANJA - Tigar ajkula USMRTILA mladića iz Rusije na samo 30 metara od obale

Svet Autor: K.C. | 14:15 Petak, 09 06 2023 Foto: unsplash.com

Tigar ajkula odgovorna je za smrt dvadesettrogodišnjeg ruskog državljanina, saopštilo je egipatsko ministarstvo za zaštitu životne sredine.

Kako se navodi, tim iz ministarstva uspeo je da uhvati ajkulu, a lokalne vlasti su zabranile plivanje, ronjenje i druge sportske aktivnosti u oblasti od severnog odmarališta El-Guna do južne granice zaliva Abu Soma.

Dr Jasmin Fuad ispred ministarstva za zaštitu životne sredine potvrđuje da je prevencija aktivnosti uvedena u skladu sa međunarodnim protokolima koji se primenjuju u slučaju ovakvih incidenata.

Ronilac koji je stigao na lice mesta neposredno nakon napada, rekao je da su ljudi požurili da pomognu žrtvi nakon što je spasilac iz obližnjeg hotela podigao uzbunu. Do preminulog lica nisu stigli na vreme.
Ruski mediji su izvestili da je nastradali Rus rođen 1999. godine i da je živeo u Egiptu. Uznemirujući snimak napada ajkule pro[iren je i na društvenim mrežama.

Egipatski mediji navode da će zabrana kupanja na plažama u Hurgadi i okolini biti na snazi sve do nedelje. Dok je većina hotela istakla crvene zastavice, pojedini hoteli pak, drže žutu zastavicu što znači da je kupanje dozvoljeno samo u najbližem delu plićaka.

Srpski turisti koji se trenutno nalaze u Hurgadi navode da su otkazani i svi fakultativni izleti na moru - snorkling, ronjenje i obilasci obližnjih ostrva.

Ministarstvo je takođe u saopštenju apelovalo da se poštuju uputstva i propisi koji se tiču prirodnih resursa u Crvenom moru radi bezbednosti kupača.

Napadi ajkula se retko dešavaju, a obično su posledica ljudske greške, rekla je u razgovoru za Euronews Srbija ihtiolog Prirodnjačkog muzeja, Dubravka Vučić i ističe da je ,,retko da ajkule danima plivaju u zalivu tako blizu plaži i da se kreću među kupačima".

"Moguće je da ih privuku neki otpaci mesa koji su bačeni iz hotela, ili iz brodova. U ovom periodu, tokom velikih vrućina i one su glasnije i teže nalaze plen, tako da ih krv privlači", objašnjavaju stručnjaci.

Do napada obično dolazi kada ajkula pomeša plivače sa nekim drugim morskim sisarima. Napadi ajkula na ljude su izuzetno retki zato što ove životinje ne mogu da svare ljudsko meso, odnosno uopšte nemaju enzime za varenje ljudskog mesa.