Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Marko Đurić razgovarao je danas sa visokim komesarom Ujedinjenih nacija za ljudska prava Volkerom Turkom o saradnji i unapređenju ljudskih prava na nacionalnom i međunarodnom planu.
Đurić je istakao da je Srbija čvrsto posvećena poštovanju međunarodnih standarda i multilateralnoj saradnji u oblasti ljudskih prava, naglašavajući ključnu ulogu Ministarstva spoljnih poslova u promovisanju dijaloga i koordinacije sa međunarodnim partnerima.
On je naglasio da Srbija poštuje, štiti i unapređuje ljudska prava na nacionalnom i međunarodnom planu, u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija, Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima i drugim relevantnim međunarodnim instrumentima.
Srbija je, kako je podsetio, ratifikovala većinu vodećih međunarodnih instrumenata UN u ovoj oblasti i aktivno učestvuje u radu tela i mehanizama Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih organizacija, posvećujući posebnu pažnju radu Saveta UN za ljudska prava.
Sagovornici su postigli saglasnost o potrebi intenziviranja saradnje u oblastima od zajedničkog interesa, uz poseban akcenat na razmeni iskustava i primeni najboljih praksi.
Šef srpske diplomatije je izrazio spremnost za nastavak konstruktivnog dijaloga sa Kancelarijom visokog komesara UN, kao i uverenje da će takva saradnja doprineti daljem jačanju međunarodnog položaja Srbije i unapređenju ljudskih prava.
Đurić je, kada je reč o aktuelnoj situaciji u Srbiji, istakao da je nova Vlada Srbije pokazala političku odgovornost i spremnost za dijalog i smirivanje društvenih tenzija.
On je izrazio duboku zabrinutost zbog kontinuiranog kršenja prava Srba i drugih nealbanaca na Kosovu i Metohiji, uključujući zabranu slobode izražavanja, upade u srpske institucije, neosnovana pritvaranja, neutemeljene sudske procese i uništavanje srpske kulturne baštine.
Ministar je, takođe, ukazao na važnost reakcije međunarodne zajednice kako bi se garantovali puna bezbednost i prava Srba i sprečio njihov progon od strane privremenih institucija samouprave u Prištini.