Ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije Dejan Ristić ocenio je danas da društvene tenzije, bez obzira na njihov intenzitet i trajanje, mogu da budu razrešene isključivo iskrenim, otvorenim i inkluzivnim dijalogom.
Ristić je tokom današnjeg gostovanja u emisiji "Dobro jutro" koja se emituje u programu televizije Tanjug, istakao da ništa od ovoga što se trenutno dešava nije toliko dramatično ili dramatičnije od drugih društvenih kriza kroz koje smo kao narod prolazili u prethodnim decenijama i vekovima.
Ministar je naveo da smo iz svake od prethodnih društvenih kriza koje smo iskusili izlazili jači i jedinstveniji.
Stoga je od presudnog značaja da intenziviramo društveni dijalog, a pravo je vreme za to. Zato sam odlučni zagovornik toga da treba pružiti ruku i razgovarati. No, za iskren i sadržajan razgovor usameren ka opštem dobru potrebna je i hrabrost. Potrebni su hrabrost i odgovornost kako bismo se upustili u društveni dijalog, rekao je ministar.
On je govoreći o oblasti javnog informisanja, ukazao na to da je medijska scena u Srbiji sama po sebi izuzetno dinamična i brojna, i dodao da u Srbiji u ovom trenutku deluje oko 2.200 štampanih i elektronskih medija, registrovano je 76 novinarskih udruženja, deluju i tri regulatorna, odnosno samoregulatorna tela, kao i tri sindikata sa nacionalnom pokrivenošću.
Ristić je naglasio da je ove godine budžet za oblast javnog informisanja uvećan za 60 odsto, a Ministarstvo je odmah po formiranju aktuelnog saziva Vlade iniciralo intenzivan dijalog unutar medijske zajednice koji je dao brojne rezultate.
Prema njegovim rečima, oba najveća medijska udruženja u Republici Srbiji tokom 2024. godine zabeležila su pad smanjenja ometanja rada i ugrožavanja bezbednosti novinara.
Ministar je napomenuo da je činjenica da se društvena kriza svakako manifestuje i na oblast javnog informisanja, te je, upravo iz tog razloga, posebno važno i neophodno poštovanje novinarskih i etičkih standarda, kao i profesionalizam u radu.
Sa druge strane, svedoci smo toga da određeni mediji i novinarska udruženja pred našim očima pokazuju svoje pravo lice koje se ogleda u tome da se nikada jasnije manifestuju kao akteri na političkoj sceni, odnosno grupe za politički i društveni pritisak, dodao je ministar.
On je ocenio da je prisutna izražena polarizacija unutar medijske zajednice i činjenica da određeni broj medija, neveliki po broju, aktivno učestvuje u političkom životu ove zemlje.
Ristić je rekao da ne samo pojedini mediji, već i nekoliko profesionalnih novinarskih udruženja, otvoreno kršeći svoje statute, odnosno sopstvena osnivačka akta, krše Zakon o javnom informisanju i medijima time što predstavljaju aktivnog učesnika u političkom životu naše države.
Čini mi se da je većini naših građana jasno o čemu se radi. Građani to uočavaju, a to se ponajbolje vidi po otklonu koji se uočava kod većine njih koji su sa pravom nezadovoljni političkim delovanjem pojedinih medija i novinarskih udruženja koja sada više to i ne kriju, zaključio je Ristić.