Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu konstatuje napredak naše zemlje u brojnim oblastima, a pre svega u sferi ekonomije.
Vučević je na konferenciji za medije, naveo da mu je šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre uručio pomenuti izveštaj i da mu je dao određena usmena pojašnjenja i napomene po ključnim pitanjima.
On je istakao da će Vlada sada detaljno analizirati ovaj dokument i da će o tome svakako informisati javnost Srbije.
Premijer je ukazao na to da je ovo za Srbiju važan izveštaj, jer predstavlja suštinsku mapu puta za naše evrointegracije i analizu godišnjeg napretka naše zemlje, kao i ocenu dostignutog nivoa spremnosti za članstvo u EU.
Predsednik Vlade je izrazio zadovoljstvo napretkom Srbije u oblasti ekonomije - makroekonomske sigurnosti i stabilnosti i fiskalne discipline.
Vučević je podsetio na to da je Srbija dobila investicioni rejting, dodavši da će to imati značaj za privlačenje stranih direktnih investicija.
On je naveo da je zadovoljan i konstatovanim napretkom u pogledu Zelene agende odnosno ekologije i klimatskih promena, napomenuvši da nas u toj oblasti čeka još mnogo posla.
Imamo napredak i u oblasti pravde, slobode, bezbednosti, statistike, oporezivanja, transevropske mreže, ali svakako moramo više. Čekaju nas, naravno, razgovori o najosetljivijem korpusu pitanja, a to je usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, rekao je premijer.
Predsednik Vlade je ukazao na to da se oko tog pitanja obično pojednostavljuje analiza i samo se ističe da li se Srbija uskladila sa nekim izjavama i deklaracijama, a zaboravlja se da je naša zemlja na mnogo konkretnih polja pokazala da je članstvo u EU naše strateško opredljenje i da ostaje naš glavni cilj i glavna politika.
On je rekao je neophodno da Srbija bude efikasnija na nekim poljima, pre svega, kada je reč o Klasteru 2, koji se tiče unutrašnje trgovine i Klasteru 5, koji se odnosi na poljoprivredu
Srbija je gotovo pola ove godine bila sa vladom u tehničkom mandatu, podsetio je premijer i dodao da je ova vlada, koja je izabrana u maju, suštinski preuzela odgovornost za dalji evropski put Srbije.
Vučević je napomenuo da su u tom periodu urađene neke dobre stvari, ne samo u pogledu potpisivanja memoranduma o razumevanju između Srbije i EU po pitanju mineralnih sirovina i saradnje u oblasti energetike, ali i ekologije, već je Vlada početkom ovog meseca usvojila i Reformsku agendu, odnosno naš plan vezan za Plan rasta za Zapadni Balkan koji je potvrđen od strane Brisela.
Prema njegovim rečima, to je predustav da Srbija može da aplicira i povuče gotovo 1,6 milijardi evra za projekte u našoj državi i svakako doprinosi daljem jačanju ekonomije i unapređenju životnog standarda naših građana.
On je izrazio zahvalnost evropskim partnerima na dostavljanju Izveštaja, dodavši da smo nekim stvarima zadovoljni, a nekima nismo i da nas čeka puno posla.
Neke stvari zavise od nas, a neke ne, ali se reflektuju na evropski put Srbije i sve to moramo uzeti u obzir, zaključio je predsednik Vlade.
Žiofre je naveo da Izveštaj EK o Srbiji za 2024. godinu pokazuje da je Srbija ispunila merila za otvaranje Klastera 3, a da će dalji napredak nastaviti da se određuje i napretkom u normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine.
Prema njegovim rečima, Komisija je potvrdila svoju ocenu iz prethodnih godina da je Srbija ispunila merila za otvaranje Klastera 3 o konkurenciji i inkluzivnom rastu.
Sada je na zemljama članicama da donesu odluku da li je ukupan napredak ostvaren za otvaranje ovog klastera, objasnio je šef Delegacije EU u Srbiji, dodavši da Izveštaj pokriva prethodnih 12 meseci i da je zbog pauze u Vladinim i parlamentarnim aktivnostima, usled prevremenih izbora, bilo malih zastoja.
On je ukazao na to da je Izveštaj deo paketa koji je predstavljen danas u Briselu za kandidate i potencijalne kandidate za članstvo u EU.
Žiofre je napomenuo da trenutno postoji pravi zamah za proširenje EU i da je u prethodnoj godini Unija napravila važne korake ka integraciji novih članova, naglasivši da će proširenje ostati prioritet za novu EK, koja će uskoro preuzeti dužnost.
On je, takođe, rekao da je progresivno usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politkom EU deo pregovaračkog okvira, kao i da Unija želi da Srbija bude deo njene porodice.