Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Države Izrael Isak Hercog prisustvovali su danas okruglom stolu „Sinergija u inovacijama i trgovini: razgovori Srbije i Izraelaˮ, koji je organizovala Privredna komora Srbije (PKS) u saradnji sa Ambasadom Izraela u Beogradu.
Vučić je tom prilikom istakao da očekuje da bi naša zemlja mogla već za nekoliko meseci da završi sve što je potrebno i zaključi sporazum o slobodnoj trgovini sa Izraelom, te u tom kontekstu uputio poziv Vladi Srbije da ubrza sve pripremne radnje.
Prema njegovim rečima, to bi bio najefektniji nastavak današnjeg sastanka, kao početka dublje i odgovornije saradnje.
On je naveo da je u prvih sedam meseci ove godine zabeleženo za 20 odsto više turista iz Izraela u poređenju sa istim periodom prošle godine, i ocenio da u skladu sa tim „Er Srbijaˮ mora da pojača svoje prisustvo na Aerodromu „Ben Gurionˮ.
Predsednik je konstatovao da je najveći deo izraelskih kompanija koje rade u Srbiji zadovoljan privrednim ambijentom i želi da nastavi sa ulaganjima, što je, kako je ocenio, veliko priznanje za naš rad.
Vučić je preneo da su na sastanku sa Hercogom razmatrana pitanja vezana za veštačku inteligenciju i najnovije tehnologije, i najavio da će naša država izraelskim kompanijama, od ritejl sektora, preko startap kompanija do IKT sektora, predočiti sve subvencije koje daje investitorima.
Izraelci u Srbiji imaju dobru luku u Evropi za svoja ulaganja i za svoje znanje, istakao je on i dodao da će privrednici iz ove zemlje moći da računaju na svu podršku Kancelarije predsednika Republike i Vlade Srbije.
Predsednik Izraela je istakao da je potencijal za ekonomsku saradnju dveju zemalja ogroman i da je krajnji cilj bilateralnih odnosa potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini.
Hercog je ukazao na to da Izrael ima izuzetno jaku ekonomiju, koja je produktivna, inovativna i traga za daljim investicijama i saradnjom.
Prema njegovim rečima, Srbija ima neverovatnu ekonomiju koja doživljava stalni rast sa velikim potencijalima. Nalazi se između Istoka i Zapada i na manje na tri sata leta je udaljena od Izraela. Tržište rada je veoma dobro, sa visokokvalitetnim stručnjacima, koji vladaju dobrim veštinama, i možemo da govorimo o beskrajnim ulaganjima u obe zemlje.
Srbija, kako je dodao, ima snažne privredne grane koje bi mogle da sarađuju sa izraelskim industrijama, kao što je saradnja u poljoprivredi, zajednička ulaganja u oblasti visokih tehnologija, nauke, tehnologija.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež precizirao je da je Država Izrael u poslednjih nekoliko godina za Srbiju postala četvrto izvozno tržište van Evrope, kao i da je od 2021. godine, kada je zvanično otvoreno predstavništvo PKS u Jerusalimu, utrostručena spoljnotrgovinska razmena između dve zemlje.
Čadež je naveo da međusobnu saradnju karakteriše rad na proizvodima koji će se generisati u budućnosti, naglasivši da će fokus Srbije biti na transferu znanja i iskustva koje Izrael poseduje.