Predlogom zakona o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu Ministarstvu informisanja i telekomunikacija opredeljena su sredstva uvećana za 405.072.000 dinara (16,53 odsto) u odnosu budžet u 2024. godini.
Najznačajnije uvećanje odnosi se na Sektor za javno informisanje i medije koji je uvećan za više od 255.000.000 dinara u odnosu na budžet u 2024. godini.
Navedenim uvećanjem obuhvaćena je programska aktivnost pod nazivom „Podrška ostvarivanju javnog interesa u oblasti informisanja“, koja se odnosi na sprovođenje javnih konkursa za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja.
Uvećana sredstva opredeljena su i za tri nove programske aktivnosti koje se odnose na podršku izdavanju novina koje informišu osobe sa invaliditetom, a čiji su izdavači udruženja osoba sa invaliditetom, izdavanju novina čiji su izdavači osnovani od strane nacionalnih saveta nacionalnih manjina i istraživanju i analizi stanja i kretanja na medijskom tržištu u oblasti javnog informisanja.
Sve tri navedene programske aktivnosti u skladu su sa Zakonom o javnom informisanju i medijima („Službeni glasnik Republike Srbije“, 92/23).
Kada je u pitanju uvećanje sredstava u oblasti telekomunikacija, opredeljena sredstva u visini od 50.000.000 dinara, namenjena su ispunjenju strateških ciljeva u oblasti informacionog društva, kao i pružanju podrške organizacijama civilnog sektora, koje svojim idejama i resursima mogu da doprinesu realizaciji razvojnih aktivnosti.
Oblasti u kojima će biti realizovani programi odnosiće se na unapređenje bezbednosti građana Republike Srbije na internetu, podizanje nivoa digitalne pismenosti i digitalnih kompetencija, razvoj talenata u informaciono–komunikacionim tehnologijama, digitalizaciju kulturne baštine Republike Srbije i unapređenje socijalne uključenosti primenom informaciono–komunikacionih tehnologija.
Takođe, u budžetu za narednu godinu opredeljena su i sredstva kako bi, u saradnji sa Fondom za razvoj Republike Srbije, po prvi put od strane ovog ministarstva bio sproveden javni konkurs za dodelu finansijskih sredstava namenjenih podršci domaćim malim i srednjim preduzećima u oblasti informaciono–komunikacionih tehnologija (30 odsto bespovratna sredstva i 70 odsto krediti sa veoma povoljnim kamatnim stopama).
Deo ovih sredstava biće namenjen razvoju talenata u informaciono–komunikacionim tehnologijama što pokazuje brigu države i predstavlja podstrek darovitim učenicima i studentima da se profilišu i da unapređuju znanja i veštine kako bi dali značajan doprinos unapređenju ove oblasti, navodi se u saopštenju Ministarstva informisanja i telekomunikacija.