Ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas, povodom Dana preduzetnica, da od oko 108.000 registrovanih preduzetničkih radnji u Srbiji više od 30 odsto čine žene.
Macura je objasnila da je najčešće reč o firmama koje imaju do 10 zaposlenih i koje se bave proizvodnjom hrane i pića, ali i proizvodnjom i obradom tekstila, kao i pružanjem različitih usluga.
Izdvajanja iz budžeta za podršku ženskom preduzetništvu se svake godine uvećava kroz finansijske programe podrške u vidu bespovratnih sredstava, povoljnih kredita i programa koji idu u korist boljeg razvijanja poslovnih veština kod žena koje se odluče na to da samostalno vode posao, navela je ministarka.
Ona je ukazala na to da će početkom sledeće godine Kabinet na čijem je čelu odvojiti sredstva za ekonomsko osnaživanje žena, i pozvala organizacije civilnog društva i jedinice lokalne samouprave da prate rad Kabineta radi pravovremene prijave.
Takođe, kako je najavila, uskoro slede i izmene zakona koja će preduzetnicama omogućiti 100 odsto plaćeno odsustvo tokom održavanja trudnoće, što je, kako je podsetila, izmena koju je na početku mandata dogovorila sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom.
Macura je napomenula da su prošlu godinu obeležile dve važne izmene zakona u korist preduzetnica, od kojih prva omogućava ženama koje samostalno vode biznise da nakon tri meseca od porođaja prenesu odsustvo sa posla na svoje partnere.
Prema njenim rečima, druga izmena pruža mogućnost preduzetnicama da ukoliko rode troje i više dece, primaju pripadajuće naknade u trajanju od dve godine.