Ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije Dejan Ristić izjavio je danas da će u narednoj godini sredstva opredeljena za realizaciju konkursa za sufinansiranje medijskih sadržaja koje sprovodi ovo ministarstvo biti uvećana.
Ristić je, gostujući u Jutarnjem dnevniku Radio-televizije Srbije (RTS), objasnio da će sredstva namenjena medijskim konkursima na nivou Republike u narednoj godini biti povećana za čak 180 miliona dinara, što predstavlja uvećanje od 60 odsto u odnosu na rekordna 352 miliona dinara opredeljena u ovoj godini.
On je precizirao da u Srbiji trenutno postoji oko 2.200 medija, 76 medijskih udruženja, tri sindikata koji okupljaju medijske poslenike, kao i da deluju tri samoregulatorna, odnosno regulatorna tela, što je jedan od pokazatelja medijskog pluralizma.
Ministarstvo je od početka mandata otpočelo intenzivan dijalog sa svim partnerima unutar veoma brojne medijske zajednice. Održan je veliki broj sastanaka sa čelnicima medijskih kuća, profesionalnih udruženja, sindikata i (samo)regulatornih tela sa ciljem definisanja glavnih tema kako bismo zajedničkim radom poboljšali stanje u oblasti javnog informisanja, objasnio je Ristić.
Ministar je podsetio na to i da su po prvi put od uspostavljanja zakonske obaveze sve lokalne samouprave raspisale konkurse za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja.
Prema njegovim rečima, ovaj podatak je od izuzetnog značaja posebno za lokalne i regionalne medije kojima je ovo često jedan od glavnih izvora sufinansiranja.
Istovremeno, Ristić je predočio da je broj slučajeva ugrožavanja bezbednosti novinara za prvih 10 meseci tekuće godine umanjen za 40 procenata u odnosu na prethodnu godinu, što je jedan od pokazatelja postepenog ublažavanja postojećih tenzija unutar medijske zajednice.
On je ukazao i na izuzetne rezultate koje Srbija postiže u IKT sektoru, ističući da ovaj sektor trenutno čini 12,2 odsto srpske privrede, doprinosi sa najmanje 6,8 procenata u ukupnom srpskom BDP-u, kao i da zapošljava oko 115.000 ljudi, čija je prosečna neto plata oko 250.000 dinara.
Ministar je naglasio da je sektor informaciono-komunikacionih tehnologija već godinama najbrže rastuća privredna grana u Srbiji i samim tim daje snažan podsticaj kontinuiranom razvoju čitave privrede.
Za održavanje stabilnog privrednog rasta, kako je podvukao, neophodni su i obrazovani kadrovi, te je stoga resorno ministarstvo posvećeno ulaganju u mlade.
Od 1. januara Ministarstvo će u potpunosti finansirati njihove pripreme i odlazak na međunarodna takmičenja iz informatike, tako da mogu u potpunosti da se posvete sticanju znanja i veština kako bi nastavili da postižu impresivne rezultate na međunarodnoj sceni, zaključio je Ristić.