Foto: Vlada Srbije

Vlada će u vezi sa projektom „Jadar“ nastaviti da radi u interesu građana

Vesti Autor: B.O. | 13:34 Sreda, 17 07 2024 Foto: Vlada Srbije

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović ukazala je danas na to da je Vlada Srbije usvajanjem Uredbe o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namene za projekat „Jadar“ sprovela odluku Ustavnog suda, koji je odluku Vlade o prekidu projekta proglasio neustavnom.

Đedović Handanović je, gostujući na Televiziji Prva, rekla da to znači poštovanje pravnog poretka naše zemlje.

Ustavni sud proglasio je odluku Vlade iz 2022. godine o ukidanju Prostornog plana neustavnom, i u tom smislu Vlada Srbije je vratila na snagu uredbu koja je davala mogućnost da se projekat „Jadar“ razvija, u skladu sa zakonskim procedurama. Odluka Vlade ne prejudicira odluku o projektu, već se konstatuje odluka Ustavnog suda koja mora da se poštuje, dodala Đedović Handanović.

Ona je naglasila da će Vlada nastaviti da radi u interesu građana i potencijalnog razvoja projekta u skladu sa zakonima, procedurama i najvišim standardima zaštite životne sredine.

Ministarka je ukazala na to da se usklađuje pravni sistem sa normativnim okvirom u EU, podižu se zahtevi i standardi za razvoj svakog projekta kada su u pitanju javne debate, uvidi i studije.

Vlada i resorno ministarstvo nastaviće da rade svoj posao poštujući sve procedure i radeći u interesu građana, naglasila je ona, dodavši da se standardi u rudarstvu konstantno razvijaju i mi ćemo to preneti u naš zakonodavni okvir.

Prema njenim rečima, rudarstvo je veoma važna industrijska grana za Srbiju, koja je bogata rudama i mineralnim sirovinama.

Započelet je rad na izmeni Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kako bi se još više zaštitili naši interesi i dale veće šanse za razvijanje rudarstva. Naši zahtevi treba da budu beskompromisni a kada je projekat „Jadar“ u pitanju, potrebno je da razvijamo ceo lanac vrednosti, do proizvodnje baterija i električnih vozila, poručila je Đedović Handanović.

Ona je ukazala na to da je litijum važan mineral za kojim postoji velika tražnja u Evropi i svetu a mi treba pametno da razmislimo o tome kako možemo da razvijamo taj projekat na zdravim osnovama, poštujući najviše standarde zaštite životne sredine.

Od toga će veliku korist imati lokalne zajednice, s obzirom na to da će se graditi i prateća infrastruktura, putevi i pruge uz zapošljavanje više od 2.000 visokokvalifikovanih ljudi, čime će se naša zemlja pozicionirati u industrijskom razvoju Evrope, rekla je Đedović Handanović.

Ministarka je, kada je u pitanju rekordna potrošnja električne energije tokom visokih temperatura, istakla da elektroenergetske kompanije budno prate situaciju.

Rast temperatura, podsetila je ona, utiče na rad energetskog sektora i u tom smislu planiraju se dežurstva i povećava nadgledanje u skladu sa temperaturnim prognozama i crvenim meteo-alarmom.

Zabeležena je rekordna potrošnja električne energije 15. jula od 103,5 gigavat-časova, koja je za oko 10 do 15 odsto veća u odnosu na prethodnu godinu. U zimskim mesecima, kada su dani izuzetno hladni, potrošnja iznosi oko 110 gigavat-časova, što dovoljno govori o tome da se potrošnja u letnjem i zimskom periodu izjednačava, rekla je ministarka.

Ona je napomenula i da „Elektroprivreda Srbije“ sprovodi planirane remonte koji su od izuzetne važnosti za energetski sistem.

Posle 42 godine nismo više mogli da odlažemo revitalizaciju reverzibilne hidroelektrane Bajina Bašta. Kada se završi revitalizacija oba agregata, to će produžiti život ovog postrojenja za 35 godina, a ono je od izuzetne važnosti za našu energetsku sigurnost, naglasila je ministarka.

Prema njenim rečima, završeni su radovi na tunelu i cevovodu i očekuje se vrlo brzo puštanje u rad jednog agregata čim se završe testiranja, dok se revitalizacija drugog agregata nastavlja po planu.

EPS je planirao eksterne nabavke električne energije po povoljnijim cenama u odnosu na trenutne. Rastu cene električne energije na tržištu jugoistočne Evrope, nastavićemo da pratimo dešavanja, da popunjavamo deponije i akumulacije radi što veće sigurnosti, dodala je Đedović Handanović.