Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović sastao se danas sa mitropolitom limasolskim Atanasijem i igumanom svetogorskog manastira Vatoped arhimandritom Jefremom.
Popović je istakao da je imao čast da razgovara sa dvojicom značajnih i veoma uglednih duhovnika celokupne pravoslavne crkve danas i da im je, tom prilikom, uputio molbu da se zajedno sa monasima i dalje mole za mnogostradalni srpski narod na Kosovu i Metohiji, u Republici Srpskoj, kao i za sve Srbe u matici i rasejanju.
Ministar je ocenio da je srpski narod u ovom trenutku izložen pritiscima i progonu, posebno na Kosovu i Metohiji, gde se naše sveto nasleđe i srpsko ime pokušavaju zauvek zatrti i izbrisati.
On je poručio da, iako je veliki broj evropskih država priznao takozvanu lažnu državu Kosovo, mi ostajemo nepokolebljivo privrženi jedinoj istini, da su Kosovo i Metohija neodvojivi deo Srbije.
Popović je naglasio da je Srbija posvećena zaštiti našeg naroda i očuvanju naše svete zemlje, ukazavši i na to da se neprestano suočavamo sa spoljnim pritiscima koji za cilj imaju da se ukine Republika Srpska.
Mnogi žele da nas odvoje od istorijskih odnosa sa bratskom Rusijom, žele da nas udalje od tradicionalnih vrednosti. Srpska pravoslavna crkva izložena je kontinuiranim napadima i pokušajima urušavanja. Verujemo da će molitve upućene iz manastira Vatoped i sa Kipra biti duhovna snaga i oslonac srpskom narodu u ovim izazovnim vremenima, poručio je ministar.
On je izrazio zahvalnost na duhovnoj podršci i ljubavi koju srpski narod dobija iz manastira Vatoped, naglasivši da ovakvi susreti predstavljaju snažno ohrabrenje u očuvanju nacionalnog i duhovnog identiteta srpskog naroda.
Duhovna povezanost manastira Hilandar i Vatoped potiče još iz 12. veka, kada je Sveti Sava kao mladi monah došao u Vatoped, da bi mu se ubrzo pridružio i njegov otac Stefan Nemanja, kao monah Simeon.
Iako su obojica bili veliki ktitori Vatopeda, poželeli su da srpski narod dobije svoj manastir na Svetoj Gori.
Uz blagoslov vizantijskog cara, dobili su dozvolu da obnove razrušeni manastir Hilandar.
Od tada do danas, odnosi dvaju manastira su više nego bratski, a o tome svedoči i tradicija da na Vavedenje, slavu Hilandara, liturgiju služi iguman Vatopeda, dok na praznik Blagovesti, slavu Vatopeda, liturgiju služi iguman Hilandara.
O bliskosti i povezanosti dvaju naroda i dveju crkava svedoči i činjenica da se u Vatopedu danas čuva Pojas Presvete Bogorodice, dar Svetog kneza Lazara ovom manastiru, jedna od najvećih svetinja Svete Gore i celog hrišćanskog sveta, zaključio je Popović.