Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Marko Đurić obišao je juče u Kulturnom centru Srbije u Parizu izložbu posvećenu srpskim kulturnim dobrima, koja su upisana na Listu svetske baštine u opasnosti – manastirima Dečani, Gračanica i Pećka patrijaršija, kao i crkvi Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.
Đurić je naglasio da je izuzetno značajno da svetska javnost bude upoznata sa izazovima s kojima se suočavaju naša kulturna dobra i mesta vere na Kosovu i Metohiji, ocenivši da je ova izložba i svojevrstan apel za njihovo očuvanje.
Šef srpske diplomatije je istakao da je ova postavka podsetnik na duboke korene srpske kulture i istorije, što je posebno važno u kontekstu stalnih pokušaja brisanja srpskog kulturnog identiteta na Kosovu i Metohiji.
Ovi spomenici, iako su svedoci naše viševekovne istorije i duhovnosti, ali i deo evropske i svetske kulturne baštine, izloženi su riziku od fizičkog uništenja i nedostatka adekvatne zaštite, upozorio je ministar.
On je ukazao na to da ova izložba podseća međunarodnu zajednicu na njihov značaj i podstiče angažovanje međunarodnih organizacija, poput Uneska, u očuvanju ovih dobara, pri čemu istovremeno ukazuje na potrebu za većom institucionalnom i pravnom zaštitom u ovom domenu.
Ministar je poručio da moramo učiniti sve što je u našoj moći da zaustavimo uništavanje i skrnavljenje srpskog kulturnog blaga na Kosovu i Metohiji.
Prema njegovim rečima, moramo nastaviti i da se borimo u međunarodnoj areni kako bismo zaštitili srpsko stanovništvo u južnoj srpskoj pokrajini i njihovo pravo na opstanak, uprkos teroru kojem su izloženi i sistematskom kršenju njihovih prava.
Đurić je izrazio zahvalnost Ministarstvu kulture Srbije na uloženim naporima da ova izložba o srpskim srednjovekovnim manastirima, koja je prvobitno postavljena u sedištu Uneska u Parizu, bude predstavljena svetskoj javnosti.