Foto: unsplash.com

Nova pravila za unošenje robe u Hrvatsku - Kazne za švercere i do 13.000 EVRA

Region Autor: K.C. | 17:11 Utorak, 03 01 2023 Foto: unsplash.com

Kako je i Hrvatska od 1. januara postala deo Šengen zone unutar EU  tako se sada za ulazak na njenu teritoriju primenjuju određena dodatna ograničenja u vezi sa robom koja se može preneti preko granice. Spisak koji su objavili hrvatski mediji odnosi se na uvoz robe iz zemalja koje se nalaze izvan EU, s izuzetkom Švajcarske, Islanda, Norveške, San Marina, Andore i Lihtenštajna, jer za te zemlje važe ista pravila kao da prevozite robu unutar EU te tu nema nikakvih ograničenja.

Ukratko, ako roba dolazi iz trećih zemalja (u koje spadaju BiH, Srbija, Crna Gora, Albanija itd.) limit za uvoz robe u Hrvatsku ne sme po osobi da premaši 3200 kuna (430 evra) u pomorskom i vazdušnom saobraćaju i 2200 kuna (približno 300 evra) u svim ostalim vrstama prevoza, odnosno 1100 kuna (150 evra) za putnike mlađe od 15 godina nezavisno kojim prevoznim sredstvom putuju.

Putnici koji ulaze u Hrvatsku avionom mogu uneti nešto više duvanskih prerađevina od onih koji putuju drugim prevoznim sredstvima. Putnici koji doputuju međunarodnim letovima mogu uneti 200 cigareta, 100 cigarilosa, 50 cigara i 250 grama duvana za pušenje. Osobe koje putuju drumskim ili železničkim prevozom mogu uneti 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara i 50 grama duvana za pušenje. Svi putnici mogu uneti jednaku količinu od 50 grama grejanog duvanskog proizvoda, 10 mililitara e-tečnosti te 50 grama tzv. novih duvanskih proizvoda.

Kad su u pitanju alkoholna pića, jednaka se pravila primenjuju za putovanja drumskim, vazdušnim i pomorskim prevozom – pa je svima dopušteno uneti 16 litara piva, 4 litra vina te 2 litra alkoholnih pića koja imaju manje od 22% alkohola, odnosno jedan litar jačih alkoholnih pića.

Ako želite da platite carinu moguće je, uz uslov da ste stariji od 17 godina, uneti 800 cigareta, 400 cigarilosa, 200 cigara, kilogram duvana, 10 litara žestokog pića, 90 litara vina, 110 litara piva te 100 mililitara e-tečnosti, a sve preko toga ne može da se unese čak ni uz plaćanje.

Kada su u pitanju meso, riba, sir, mleko, jaja i ostali proizvodi životinjskog i biljnog porekla carinski službenici obavljaju službene kontrole proizvoda životinjskog porekla koji čine deo ličnog prtljaga putnika, tako da uopšte nije dopušteno uneti meso i mleko te proizvode od mesa i mleka. Dopušteno je po osobi uneti 20 kilograma sveže, sušene, kuvane, usoljene ili dimljene ribe, kozica, rakova i dagnji. Kada su u pitanju drugi proizvodi životinjskog porekla, poput meda, jaja, proizvoda od jaja, mesa puževa ili žabljih bataka, tu je dopušteno uneti do 2 kg po osobi. Svežeg voća i povrća, osim krompira, sme da se unese do 5 kilograma.

Putnici iz Srbije, BiH, Severne Makedonije, Crne Gore... mogu u Hrvatsku uneti do 2 kilograma mleka u prahu za bebe, hrane za bebe i posebne hrane koja se koristi zbog medicinskih razloga te za unos hrane za kućne ljubimce koja se koristi zbog zdravstvenih razloga uz uslov da ne zahteva držanje u frižideru pre otvaranja.

Bez ograničenja ili u količini za ličnu upotrebu, svi putnici u Hrvatsku mogu uneti hleb, kolače, keks, dvopek i slične prepečene proizvoda s manje od 20 % prerađenih mlečnih proizvoda i proizvoda od jaja koji su trajni na sobnoj temperaturi. Bez ograničenja se mogu uneti i brojni drugi proizvodi poput čokolada i poslastica s manje od 50 posto prerađenih mlečnih proizvoda i proizvoda od jaja, dodataka hrani pakovanih za krajnjeg potrošača koji sadrže manje količine (ukupno manje od 20 %) prerađenih proizvoda životinjskog porekla, masline punjene ribom, testenine i rezanci, koncentrati supe i poboljšivači ukusa.

Kad je u pitanju gorivo, u kanisterima sme da se preveze do 10 litara goriva ali isključivo onog identičnom koji se nalazi u vašem vozilu, dakle nema prevoza dizela ako vozite benzinca.

I lekovi su na ovoj dugačkoj listi pravila za uvoz roba. Unošenje gotovih lekova za lične potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim najviše za lečenje do mesec dana (uz uslov da su odobreni od nadležnih organa zemlje proizvođača) i to uz posedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije. Unošenje lekova koji sadrže drogu, takođe za ličnu upotrebe putnika, moguće je u količini potrebnoj za lečenje do najviše 5 dana, i to takođe uz posedovanje medicinske dokumentacije, iz koje proizlazi neophodnost uzimanja baš toga leka.

Ko bude hteo da rizikuje neka bude spreman i za žestoke kazne koje mogu dostići i iznos od 100.000 kuna (13.000 evra).

Kada se određuje visina kazne bitno je šta i koliko toga ste pokušali da prošvercujete.

Hrvatski Večernji list navodi da su poznati primeri izrečenih kazni iznosili 5100 kuna (685 evra) za pokušaj unošenja oko 15 kg kupusa, 3500 kuna (470 evra) za tri bundeve, 4000 kuna (540 evra) za tri akumulatora te čak 22.000 kuna (skoro 3.000 evra) za 6 kilograma svežeg i 5 kilograma suvog mesa.