Kadeti Srbije osvojili bronzu na Evrobasketu

Sport Autor: M.S. | 17:51 Nedelja, 18 08 2024 Foto: kss.rs

Muška U16 reprezentacija Srbije osvojila je bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu na Kritu, pošto je u utakmici za treće mesto pobedila Grčku – 74:65 (23:13, 16:19, 18:12, 17:21)

U idealni tim Šampionata izabran je srpski reprezentativac Andrej Bjelić.

Ovo je treća medalja za mlađe kategorije KSS ovog leta, posle srebra muškog tima do 18 godina i bronze ženske juniorske reprezentacije na evropskim prvenstvima u Finskoj, odnosno Portugaliji.

Iako je iza njih bio dosta bolan poraz od Francuske u polufinalu, Orlići su u meč ušli rešeni da se kući vrate sa medaljom. Takav stav doneo im je i sigurnost u igri, pa i dvocifrenu razliku već minut i po pre kraja prvog perioda, kada je Andrej Bijelić ubacio dva penala za plus 11 (10:21).

Poenima Vukašina Gavranovića Srbija početkom 17. minuta povela 21:35. Grčka je uzvratila serijom 8:0 i pred poslednji minut prvog poluvremena više nego prepolovila zaostatak – 29:35. Selektor Vladimir Zlatanović je reagovao minutom odmora, posle koga je Nedeljković sa penala prekinuo post našeg tima, da bi se na veliki odmor otišlo sa plus sedam za Orliće – 32:39.

Po povratku iz svlačionice Orlići su se opet lako odlepili na dvocifrenu razliku i distancu održavali. Grčka nije odustajala, Na tri minuta i 16 sekundi pre kraja Grčka je uspela da smanji na sedam razlike – 58:65. Nalet je odbio Danilović sa penala. Međutim, nije tu bio kraj opasnosti. Minut i po pre kraja bilo je „samo“ plus pet za naš tim – 62:67, na šta je trojkom odgovorio Nikola Karalić.

Najefikasniji u našem timu bio je Vuk Danilović sa 24 poena, Andrej Bijelić je stao na tri asistencije od tripl-dabla, imao je 15 poena, 12 skokova i 7 asistencija, Nikola Karalić je ubacio 11, uz 6 skokova i 5 asistencija, a Andrej Pavlović stao na 10 poena.