Foto: srbija.gov.rs

Danas je međunarodni dan ljudske solidarnosti

Vesti Autor: M.S. | 10:32 Petak, 20 12 2024 Foto: srbija.gov.rs

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Tomislav Žigmanov izjavio je danas, povodom Međunarodnog dana ljudske solidarnosti, da smo svi onoliko dobri koliko smo solidarni sa drugima, koliko poštujemo ljude oko sebe i koliko smo spremni da jedni druge vidimo, saslušamo, razumemo i pomognemo.

Međunarodni dan ljudske solidarnosti ustanovila je Generalna Skupština Ujedinjenih nacija 2006. godine sa ciljem da se skrene pažnja na globalne izazove savremenog društva, poput siromaštva, gladi, nejednake raspodele resursa, epidemija i nasilja, kao i da se promoviše važnost međunarodne saradnje i zajedničkog delovanja za prosperitet i dobrobit svih ljudi.

Ujedinjene nacije su kroz Agendu 2030 postavile 17 ciljeva održivog razvoja kao globalni poziv na akciju za iskorenjivanje siromaštva, zaštitu planete i obezbeđivanje mira i prosperiteta.

Srbija je prihvatanjem ove agende pokazala posvećenost principu „Da niko ne bude izostavljen“, usmeravajući pažnju na ranjive grupe. Pored toga, u Povelji Evropske unije o osnovnim pravima, u preambuli se navodi da se Evropska unija temelji na nedeljivim, univerzalnim vrednostima ljudskog dostojanstva, slobode, jednakosti i solidarnosti.

Otuda je stvaranje društva jednakih mogućnosti, društva koje jača solidarnost, uvažava i prihvata razlike bez barijera i brine o svakom svom stanovniku jedan od glavnih ciljeva rada državnih organa i institucija Srbije.

Na tom cilju Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog aktivno radi kroz brojne aktivnosti, u kojima se posebno ističe značaj negovanja solidarnosti i humanosti, ravnopravnosti i uvažavanja različitosti.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog danas organizuje društveni dijalog pod nazivom „Politike pristupačnosti izgrađenog okruženja – Srbija na putu ka Evropskoj uniji“, sa ciljem da se razmotre mogućnosti stvaranja okruženja pristupačnog za sve građane.

To predstavlja osnovni preduslov za potpuno i na ravnopravnim osnovama zasnovano uključivanje osoba sa invaliditetom u sve društvene tokove.

Negovanje vrednosti, u čijoj osnovi su humanost i međusobna povezanost, moguće je samo ukoliko se tokom svih dana u godini zalažemo za tolerantnije društvo koje neguje posebnosti svojih građana, dodaje se u saopštenju Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.