Foto: fb/Александар Карађорђевић

Obeleženo 80 GODINA od savezničke Misije Halijard

Vesti Autor: K.C. | 19:39 Subota, 21 09 2024 Foto: fb/Александар Карађорђевић

Polaganjem venaca i svečanom ceremonijom danas je u memorijalnom kompleksu na Galovića polju obeleženo 80 godina od operacije ,,Vazdušni most“ – ,,Misija Halijard".

Ceremoniju je predvodio izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, a vence su položili i ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević sa sinom princom Naslednikom Filipom, predstavnici Opštine Gornji Milanovac, delegacije pet država učesnica „Misije Halijard“ i Fondacije Halijard sa članovima porodica učesnika ove misije.

,,Misija Halijard je jedna od najvećih operacija spasavanja savezničkih pilota oborenih na prostoru koji je kontrolisala nacistička Nemačka tokom Drugog svetskog rata", istakao je američki ambasador.

Hil je izjavio da je Operacija Halijard najveća i najuspešnija akcija spasavanja u Drugom svetskom ratu i dodao:
,,Pre 80 godina videli smo hrabrost oba naroda. Danas ne možemo da dostignemo ono što su oni uradili, ali možemo ići napred. Oni su živeli u teškim i složenim vremenima, a uprkos svemu tome razlikovali su dobro i zlo. Nakon čuvene misije, svi su se vratili svojim običnim životima, a zamislite sve probleme koje su imali dok su gradili pistu. Nisu imali ni Gugl, a jezičke probleme su savladali i njihovim primerom možemo biti inspirisani”, rekao je Hil.

Džon Kapelo, predsednik fondacije ,,Misija Halijard", između ostalog je na Galovića polju, istakao da na temeljima naših predaka treba da gradimo i odnose u budućnosti.

,,Mi danas ne gradimo pistu, mi danas gradimo odnose sa Srbijom, odnose koji su puni poštovanja, zajedničkih vrednosti i želje za mirom svuda u svetu", rekao je Kapelo.

Ministar Nemanja Starović je u svom govoru istakao da je današnji dan iščekivao punih 26 godina, otkada je prvi put kao šesnaestogodišnjak zakoračio na Ravnu Goru.

,,Kada su pojačana saveznička bombardovanja ključnih resursa Trećeg rajha za dalje vođenje rata, Srbi su u tom ključnom istorijskom momentu spašavali savezničke avijatičare i time stvorili trajan zalog prijateljstva i poštovanja između Srbije i Sjedinjenih Američkih država", rekao je ministar Starović.

On je napomenuo da danas, kada kažemo Drugi svetski rat, ,,prve asocijacije su nam Bitka kod Staljingrada, Operacija Overlord, opsada Lenjingrada, Bitka za Midvej, borbe za Berlin, dok doprinos koji je dao srpski narod u ovom strašnom sukobu često biva neopravdano zaobiđen i zaboravljen".

Ceremoniji su prisustvovali i predsednica pokrajinske Vlade AP Vojvodine Maja Gojković, direktor BIA Vladimir Orlić, delegacija SPO predvođena predsednikom Aleksandrom Cvetkovićem, delegacija Udruženja Kraljevina Srbija i brojnih drugih udruženja građana.