Foto: ig/hoteljugoslavijabelgrad

Hotel Jugoslavija NA PRODAJU - Početna cena 3,17 milijardi dinara

Biznis Autor: K.C. | 15:39 Utorak, 20 02 2024 Foto: ig/hoteljugoslavijabelgrad

Beogradski hotel Jugoslavija, građevinsko zemljište na kom se nalazi hotel, imovina i bista Aleksandra Zarina su oglašeni na prodaju u okviru stečajnog postupka kompanije „Danube Riverside“, sa početnom cenom od oko 3,17 milijardi dinara, dok je vrednost imovine procenjena na 6,35 milijardi dinara, objavila je danas Nova ekonomija.

Prema dokumentima Agencije za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU), depozit za učešće u postupku je 1,27 milijardi dinara, a uplata se može obaviti do 18. marta.

Zainteresovani kupci trebalo bi da imaju u vidu da se prema dokumentima koje je objavila ALSU, u okviru hotela Jugoslavija na osam spratova nalazi luster-tavanica, koja je, rešenjem Muzeja primenjene umetnosti od januara 2023. godine, određena za dobro koje je pod zaštitom muzeja i predstavlja deo procenjene imovine.

Pored toga, u okviru hotelskog kompleksa nalazi se i bista, delo Aleksandra Zarina, kojoj je rešenjem Narodnog muzeja Srbije utvrđeno svojstvo kulturnog dobra i predstavlja deo procenjene imovine.

Takođe, na građevinskoj parceli, koja je na prodaju, od ukupno 45.613 kvadratnih metara, pod objektima je 13.981 kvadratni metar.

Kako je objašnjeno, ta katastarska parcela je u zajedničkoj svojini Danube Riverside i društva MV Investment, među kojima nije urađeno pravno razgraničenje u smislu opredeljivanja suvlasničkih udela u zemljištu, a ni parcela nije fizički podeljena među društvima.

Na sajtu se navodi da je pred Privrednim sudom u Beogradu u toku parnični postupak, koji je Luka Beograd pokrenula protiv Danube Riverside i MV Investmenta, zbog dela katastarske parcele koja čini ovu imovinu, a javno nadmetanje za tu imovinu biće održano 22. marta.

Novobeogradski hotel Jugoslavija otvoren je 1969. godine, a izgrađen je po projektu arhitekte Lavoslava Horvata.

„Kada je izgrađen, hotel je bio najveći i najmoderniji hotel u SFRJ. Imao je sedam spratova i prateće zgrade sa 1.500 prostorija, 1.100 kreveta u ukupno 600 soba i 23 apartmana“, piše na sajtu.

Objavljeno je i da je Zavod za zaštitu spomenika  izbrisao hotel ,,Jugoslavija" sa evidencije dobara pod prethodnom zaštitom, a razlog, kako piše u elaboratu, bio je delimično uništen originalni enterijer, kojem je naneta velika šteta u toku bombardovanja.