Foto: tw/drsjaishankar

„Prekršena procedura u Savetu Evrope, zašto da štitimo integritet Ukrajine i BiH a oni uzdržani o Kosovu''

Vesti Autor: K.C. | 09:48 Utorak, 25 04 2023 Foto: tw/drsjaishankar

Odluku o pokretanju procedure za razmatranje zahteva za članstvo tzv. Kosova u Savetu Evrope od 46 članica 33 je podržalo, sedam je bilo protiv, pet uzdržano, a jedna zemlja nije učestvovala u glasanju i ocenio da je odluka očekivana, ali da će naštetiti dijalogu Beograda i Prištine, izjavio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Ministar je ocenio da je ovo dan kojeg će se Savet Evrope stideti i naveo da je delegacija Srbije, koja je glasala protiv, napustila salu posle glasanja, jer nije želela da dalje učestvuje u „tiradama", ali je napomenuo da Srbija nije napustila tu organizaciju.

„Ovaj dan povodom te odluke svakako predstavlja sumrak i statuta Saveta Evrope, jer po prvi put se razmatra zahtev nečega što nije država i što nije priznato od strane UN i o teritoriji koja nije članica UN", rekao je Dačić.

On je zahvalio svima koji su bili protiv i pokazali da su naši tradicionalni prijatelji i naveo da pre svega misli na Kipar, Španiju, Rumuniju, Azerbejdžan i Gruziju, a posebno je zahvalio Mađarskoj koja je priznala nezavisnost Kosova, a danas je glasala protiv.

„Sa druge strane zaista smo razočarani stavom i pristupom Grčke i Slovačke kao članica EU koje su bile uzdržane, pre svega zbog toga smo od njih čuli da oni ne priznaju nezavisnost Kosova. Takođe bih podsetio da je BiH bila uzdržana. Zamislite te ironije. Zamislite kada bi se Republika Srpska sada prijavila za članstvo, kakva je to ironija i bezobrazluk, a nama drže predavanje da mi utičemo na rasturanje teritorijalnog integriteta BiH. Oni direktno učestvuju u rasturanju teritorijalnog integriteta Srbije", rekao je Dačić.

Ministar spoljnih poslova ističe da je prekršena procedura u Savetu Evrope. Ističe da je i Ukrajina neprijatno iznenadila svojom uzdržanošću po ovom pitanju jer Srbija osuđuje kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine u svim rezolucijama širom sveta, a kada je reč o našem teritorijalnom integritetu oni su uzdržani, što će uticati i na naše dalje stavove. „Što se tiče BiH, jel bilo nekad mog nastupa da nismo rekli teritorijalni integritet BiH. Sada kada neko to pita bićemo uzdržani. Pa što bismo bili za teritorijalni integritet BiH, a da oni glasaju uzdržano", istakao je Dačić.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, Ivica Dačić je izjavio da sled događaja govori o tome da nije bila reč o normalnoj proceduri, već isključivo o tome da se Priština za nešto nagradi, samo se postavlja pitanje za šta. „Da li je to nagrada za to što 10 godina nisu formirali ZSO. Pa kako Savet Evrope do sada nije konstatovao da mora da se formira ZSO, jer je potpisala Ketrin Ešton u ime EU", upitao je Dačić.

Dačić napominje da ovde ne samo da je prekršen statut Saveta Evrope, jer nešto što nije država ne može da bude član Saveta Evrope.

Ministar spoljnih poslova je i mišljenja kako je očigledno da je Nemačka obećala Kurtiju da će ga nagraditi za neku konstruktivnost.

„Ovde se pokazuje ko je miljenik nekih zapadnih zemalja, u ovom slučaju Kvinte. Prekršili su niz pravila, Island se dugo protivio tome. Hteo je da to ostavi Letoniji za sledeće predsedavanje. Onda su tražili hitno da se sazove sa jedinom tačkom dnevnog reda. Taj Komitet ministara se sastao sa jedinom tačkom dnevnog reda i nikada se nije desilo da se saziva u nedelji kada se održava parlamentarna skupština Saveta Evrope", ukazuje Dačić.

„U samoj toj diskusiji niko se nije javio za reč, jedino Albanija koja je to predložila. Njih je sramota toga što su predložili, stide se i ograđuju, jer će možda sutra deo neke zemlje biti predložen za Savet Evrope", kaže Dačić.

„Mi moramo da zahvalimo i smatramo ih čvrstim prijateljima – Mađarsku. Od tih zemalja 34 priznaju Kosovo, a ovde 13 zemalja nije glasalo za, 33 su bile za. Mađarskoj želim posebno da se zahvalim. To je velika stvar koju je neko uradio, neko ko je priznao Kosovo, glasa protiv", navodi Dačić.

Zahvalio se Azerbejdžanu i Gruziji.

„Svaka čast i duboko smo zahvalni. Veoma je važno što su Španija, Kipar i Rumunija ostale dosledne."

Jermenija, kaže, nije učestvovala u glasanju.

„Mi sa njima imamo prijateljske odnose, ali nas to veoma iznenađuje, jer znaju koliko problema ima i šta znači teritorijalni integritet", ističe Dačić:

„Crna Gora, mogla je makar da bude uzdržana, da pokaže makar malo poštovanja prema našim problemima. Moramo i tu da delujemo recipročno. Crna Gora je glasala za prijem Kosova. Trebaće i njima nekada naš glas, sigurno ga neće moći računati."

Dačić je upitao zašto su neke zemlje bile uzdržane.

„Da li te zemlje priznaju ili ne priznaju Kosovo. To je pitanje i za Grčki i Slovačku. Ministar iz Grčke je bio na slavi kod predsednika Vučića. Predsednica Grčke je govorila o tome da oni ne priznaju Kosovo. Ovde je reč o teritorijalnom integritetu i suverenitetu. Sad mi treba više da štitimo teritorijalni integritet Ukrajine ili BiH, da rušimo naše interese jer rušimo odnose sa Rusijom, a da oni glasaju uzdržano. Ja to ne razumem“, istakao je Dačić.

Dačić kaže da se priprema samit SE u Rejkjaviku i da su „toliko uložili u samit, hteli su jedinstvo oko Ukrajine, a uveli su podele zbog Kosova".

„Prvi put postoji nejedinstvo oko prijema nekoga. To nikada nije bilo. Postoji deklaracija u kojoj se kaže da treba da se poštuju i teritorijalni integriteti Ukrajine i Moldavije. Uložićemo amandman sa tim šta je sa teritorijalnim integritetom Srbije. Zašto bismo mi to radili, a u tom dokumentu drvlje i kamenje na Rusiju. Zašto bismo mi to radili, a da Ukrajina i Moldavija budu uzdržane kada je reč o našem teritorijalnom integritetu. Ako se taj amandman ne prihvati nema glasanja za deklaraciju u Savetu Evrope, a ona ne može da se usvoji bez konsenzusa“, napominje ministar spoljnih poslova.

Zaključak će, navodi, biti sigurno na tragu onome o čemu je predsednik Vučić juče govorio.

„Mi treba da nastavimo dalje dijalog na traženju naših zajedničkih interesa, a ne diktata onoga što je u interesu samo Prištine, jer to onda nije dijalog. U četvrtak je sednica SB UN o Kosovu. Ja ću već danas krenuti, a postoji mogućnost i da predsednik donese odluku da on učestvuje u ime Srbije, ali o tome će on doneti odluku u toku dana“, zaključio je Dačić.