Ko se boji Donalda Trampa?

Kolumne Autor: Darko Obradović | 14:30 Sreda, 13 11 2024

Američka izborna utakmica bila je veoma tesna. Razlika je u manje od 400.000 glasova u kolebljivim državama – Mičigen, Viskonsin i Pensilvanija. Ishod američkih izbora ne treba toliko da brine američke saveznike, partnere ali treba da zabrine neprijatelje. Neće Amerika prestati da postoji zato što je pobedio Donald Tramp. Podsećanja radi Donald Tramp je upozoravao Evropu na opasnost od zavisnosti u odnosu na Rusiju i Kinu. Isti taj Tramp je sankcionisao Severni tok 2, naoružavao Ukrajinu džavelinima, ubio zloglasnog Kasima Sulemanija, bombardovao sirijskog diktatora zbog hemijskog oružja, uveo Crnu Goru i Severnu Makedoniju u NATO. Na kraju krajeva zahvaljući Vašingtonskom sporazumu u Srbiji nije implementirana nepouzdana kineska 5G mreža. Na taj način sačuvane su investicije i poslovi u rastućem IT sektoru. Koliko su u Moskvi srećni Trampovim izborom govori i demanti o razgovoru Tramp-Putin. Prva dama Melanija Tramp dobila je posprdne komentare uz njene fotografije na ruskoj državnoj televiziji. Strah od Trampa raste u onom delu sveta okupljenom oko osovine gubitnika. Ti gubitnici su svoju sudbinu vezali za Kinu i Rusiju. Da li Kina, Rusija, Iran i Severna Koreja žele uspešnu Ameriku kako je Tramp vidi? Snažna i jaka Amerika iz Trampove vizije nije Amerika koja je popustljiva prema kineskoj krađi intelektualne svojine i nelojalnoj konkurenciji. Naš standard života proizilazi iz cene našeg rada. Upravo je Kina ta koja svojim izrabljivačkim praksama spušta cenu rada, umanjuje vrednost naših intelektualnih usluga i svojim viškom proizvodnje izaziva tržišne poremećaje. Politika EU komisije danas je politika Donalda Trampa iz 2019.godine. Da li je fer da svako plati vojne obaveze koje je prihvatio? Ispunjenje odbrambenih obaveza nema nikakve veze sa savezničkim obavezama. Ne mogu se davati koncesije Kinezima u kritičnim sektorima uz očekivanja da će Amerika da troši novce na odbranu drugih. Najvažnije se odnosi na istočno krilo NATO-a. Od Finske do Rumunije sve ključne države su usklađene sa svojim odbrambenim budžetima i obavezama. To je ključno žarište gde nema sporenja da li će Amerika braniti Baltik ili Poljsku. 

Zbog opasnosti da će Tramp iskoristiti veliku šansu Amerike nema mirnog sna u Kremlju. Niko nije imao ovako dobru priliku od pada Berlinskog zida. Rusija danas čini 10% BDP-a Evrope. Šta to Putin može ponuditi Trampu? Hoće li Putin trgovati svoje kineske dobročinitelje za ustupke u Ukrajini? Zašto bi Tramp dao ustupke diktatoru koji je zaigrao na sve karte i izgubio. 

Mnogo zanimljiviji će biti odnos prema Kini i njenom globalnom uticaju. Umesto da se iskoristi istorijska šansa koju Tramp predstavlja za Srbiju, naše javno mnenje oblikuje pro-ruska i pro-kineska svita. Nastoje da odvrate pažnju od ključnih tačaka srpsko-američke saradnje i fokus prebace na podrivanje poverenja u američki izborni proces i institucije. Znaju oni, kao i njihove gazde, da će Tramp sa svojom administracijom ući u globalni obračun sa „ljubiteljima“ komunizma iz Pekinga. Upravo zato se u ključnim danima nakon pobede Trampa u srpskom javnom mnenju sve relativizuje. Ljubav koja se iskazuje prema Trampu nije ljubav zbog snažnijih odnosa Srbije i Amerike već zbog pogrešnog uverenja da će Tramp dozvoliti Putinu da pobedi u Ukrajini. Naklonost prema Trampu će trajati dovoljno dugo koliko i glupa uverenja da je to šansa za rusku pobedu. Vrlo brzo ćemo uvideti da Tramp neće dozvoliti Rusiji da čistog obraza ostvari svoje interese. Pro-BRIKS mesečari će uskoro dobiti matrice za svoje javne nastupe. Koristeći veliku frekventnost pojavljivanja u velikim količinama počeće da truju srpsku javnost. Umesto da Trampova pobeda bude iskorišćena kao velika šansa da Srbija postane članica NATO-a i EU mi ćemo upasti u dobro oproban recept samodestrukcije u vrtlozima zaluđivanja. Uzalud se nadaju da će Tramp oslabiti globalnu moć Amerike. Neće dati Kini i Rusiji da podignu glavu iznad vode, a to potvrđuju i imenovanja na ključne pozicije u njegovoj administraciji.