Prolazi godinu i po dana od početka ruske agresije za čije vreme Rusija nije ostvarila ni jedan svoj cilj. U međuvremenu u Evropu se vratila svest o pretnji sa Istoka. Guvernerka ruske narodne banke Elvira Nabulina priznala je da sankcije lome Rusiju. Putin se sastaje sa međunarodnim otpadnikom Kim Džon Unom. Hamas i Hezbolah ispunjavaju mračne planove Pekinga i Moskve da se preseče ekonomski koridor Indija-Evropa čija je ključna tačka izraelska luka Haifa. U toku su planovi za napad po kritičnoj infrastrukturi Haife. Italija je uhvatila Kinu u švercu dronova u Libiju koja je pod sankcijama Saveta Bezbednosti Ujedinjenih Nacija. Naime, ta lažno miroljubiva i kooperativna država je švercovala dronove sa lažnom deklaracijom da se radi o vetroturbinama. Voleo bih da grešim, ali čini mi se da je Kina odabrala put pokojnog SSSR-a. Tako je i SSSR potpirivao krvave sukobe i građanske ratove širom sveta. Kršenjem sankcija prema Rusiji Kina je direktno odgovorna za potpirivanje najkrvavijeg rata u Evropi. Kakav je interes Kine da unosi nestabilnost u Evropi? Strah od savezništava i demokratije, da i ne, ključni interes leži u nadi da će se Zapad izmoriti, bankrotirati kako ne bi mogao da odbrani Tajvan.
U Pekingu su davno prelomili da moraju kreirati svet koji je prijateljski za komunističku partiju Kine. Takav svet je svet bez slobode, prava i osnovnih standarda Deklaracije o ljudskim pravima. Zašto Kina ne napusti Ujedinjene Nacije kad već odbija osnovne dokumente ove organizacije? U kineskom planu za mir od 12 tačaka nema ničega spektakularnog. Ponavljaju se stare zablude o širenju NATO. Sa kojim pravom Kina može da se meša u evropske odnose? Od svog nastanka komunistička država nije rešila ni jednu svetsku krizu. Zapravo 2019. godine su izazvali krizu sa zarazom Kovid-19. Hvalili su se vakcinama koje čak nisu njihove već tekovina zapadne tehnologije. Istovremeno su celom svetu prodavali opremu i kredite. Seća li se neko one skalamerije od 250 kilograma poznatije kao „vatreno oko“? Umesto da odaberu svoj put kao u slavna vremena Den Sijaopinga, Ksi Đinping radi ono što najbolje znaju, kopira tuđe modele. Odabarala je Kina da kopira ruski pristup međunarodnim odnosima. Upravo zbog toga slobodan svet neće popustiti pred Rusijom. Ukrajina je zaustavila Rusiju, a ishod rata je sada tehnička stvar. Na predstojećem NATO samitu Ukrajini će se odobriti pomoć za naredne godine. Hajde da vidimo mi tu rusku „ratnu mašinu“? Sve je tigar od papira i sve je laž.
Šta će srpski narod u takvom društvu? Vreme je da prelomimo i našim prijateljima sa Istoka dodelimo mesto koje im po realnom statusu pripada. Evropska unija je u potpunosti dovoljna da zadovolji sve naše nacionalne i ekonomske potrebe. Da li će nas Rusi vojno pomoći? Neće. Da li će Putin menjati Kosovo za delove Ukrajine? Naravno kad bi mogao. Da li ćemo se obogatiti od slobodne trgovine sa Kinom? Nećemo.
Mi smo svoje strateške sektore predali kineskom partneru. Bili smo u iznudici. Sada više nismo pa možemo preseći određene stvari. Zato je vreme da prestanemo da se nosimo idejama o sreći na Istoku. Strateška šansa za Srbiju je litijum. Sa litijumom rešavamo pitanje milijardi investicija koje će doći u Srbiju i neće nam trebati kineski ucenjivački krediti.
Svaka nacija dolazi u vreme kada treba da odabere svoj strateški put. Svi objektivni i lako dostupni parametri ukazuju da je Rusija svoju priču u Evropi završila. Kina klizi ka unutrašnjem haosu sa bitno izmenjenim međunarodnim odnosima. Za narednih 10 godina u Evropi će biti postavljena rampa za Kinu i vreme će pokazati da BRIKS nije održiva priča ni za sopstvene osnivače. Komandna privreda nije otporna na krize.
Zato okreni se Srbine!