ČOVEK I VODA - mali zapis o vodi

Kolumne Autor: Zoran R. Tomić | 22:07 Nedelja, 01 09 2024

"Voda je pokretačka snaga prirode". (Leonardo da Vinči)

Ne, nadalje nije prvenstveno reč o vodi kao izvoru života, kao njegovom neophodnom sastojku, ni o pijaćoj vodi, a ni o onoj za nasušnoj za navodnjavanje bašta i useva. Niti o kiši, pa ni o ledu. Tekuća voda, poglavito ona rečna simbolizuje prolaznost, hod vremena, ali i naše mêne, neumitne promene u čoveku. "Ne možeš dva puta ući u istu reku", veli Heraklit.  Ne govorim ni o vodama kao količinski preovlađujućem prostranstvu u odnosu na zemaljsko kopno. Ne mislim ni na "vodu" koja je nekima figurativno "ušla u uši". Pritom, u ovom zapisu nisam odveć daleko od takozvane plodove vode koja okružuje fetus živog bića, omogućujući mu opstanak i razvoj. Na koncu, izlazak ljudske jedinke u stvarnost, u neizvesnu svetlost ili tamu bivstvovanja.

Pišem prvenstveno o vodi u prirodi, slatkoj i slanoj. Stajaćoj ili tekućoj. O onoj kraj koje se često zaustavimo, pored nje umorni sednemo. Ili se u njoj okupamo, osvežimo, samo umijemo ili pak zadovoljno plivamo. U vodenim sportovima se takmičimo, lovimo ribu.  Plovnom vodom prevoze se putnici i teret, u moru i u okeanima ronimo, istražujemo tamošnj svet, so iz mora crpimo, u avanture krećemo: krstarimo i fotografišermo morske pejzaže, za delfinima katkad tragamo, a ko zna - možda i moderne sirene tom prilikom negde fantazmagorično "susretnemo"!? 

Tekuća voda je ogromna energija: primerice, struja iz hidrocentrala i brašno iz mlina su rezultat njene nadiruće snage. U starim mitologijama (vavilonskoj, rimskoj, grčkoj) voda se direktno povezuje sa bogovima - bilo da se oni iz nje, odnosno u njoj rađaju, bilo da im je u vodi stanište. Voda je "konkurencija" suncu i nebu, ujedno "tehnički" conditio sine qua non kako higijene i zdravlja ljudi, tako i njihove ljubavi i  sreće.

O vodi suptilno, iznijansirano razmišljamo. Katkad se u njenoj neuznemirenoj bistrini, kada je to moguće, i ogledamo. Elem, setih se legendarnog Zuka Džumhura koji je voleo da uživa tako što u Neretvi hladi noge dok poluležeći lagano mezeti grožđe. 

Zapravo, tema beleške je odnos tih svekolikih prirodnih voda sa čovekom, njihov "dijalog" u kojem one imaju glavnu reč. One se mentalno povezuju sa tečnošću u čovekovom telu. Vode nam "pričaju", "šapuću" o prošlosti i sadašnjosti, štaviše i o budućnosti. Opominju nas, motivišu, pa i kažnjavaju. Svojim kretanjem, talasanjem, zvukom i hukom, dubinom ili/i modrinom. Tako se, uz pomoć nje i sa njom - vodom se vraćamo (rasutom?) sebi, bolje sagledavamo i nju i sopstvo; pred njom se ogoljevamo. ispovedamo. Ne retko od nje očekujemo, bezmalo tražimo istinu, izlaz iz neke nevolje u koju smo zapali. Da, prirodna voda je svojevrstan lek - njen izgled, boja, miris, obitavajući živi svet u njoj. Da li nas voda podseća odakle potičemo i kuda idemo? Ko smo u stvari? Svaka takva vodena površina je tajna, zagonetka. Čudo. I mi sa njom, za sebe i druge. A čuvajući nju, štitimo i sebe.

"Mislim da je život gledati vodu. Čovek može naučiti toliko stvari" . (Nikolas Sparks)

(Pilot-beleška kao ideja za buduću novelu)