Evropa 20 godina posle

Kolumne Autor: Darko Obradović | 19:54 Subota, 25 05 2024

Evropska unija znači mir, stabilnost, suverenost, razvoj i uspeh. Sve što je izvan Evropske unije nalazi se pod nebrojenim rizicima. Suverenost je sposobnost donošenja odluka bez opasnosti od pritiska. Jačina savremene države se meri snagom međunarodnih organizacija kojima pripada. Doneti određene odluke bez posledica ili opasnosti od odmazde nije lako učiniti.

Koncept Evropske unije se pozitivno odrazio na sve države Istočnog bloka. Države koje su bile deo velikog proširenja 2004. godine danas su 10 puta bogatije. To je podatak koji je poprilično lako proveriti. Upravo ta 2004.godina je dovela do trenutka kada je Putin odlučio da aktivno podriva evropsku ideju i koncept. Nikada NATO nije bio problem za Rusiju. NATO je postojao i decenijama pre 2004. godine pa je Sovjetski savez živeo sa tim. Nije Sovjetski savez propao zbog NATO nego zbog ekonomije. I danas će Rusija doživeti treći kolaps u 100 godina. 

Manje, nestabilnije i siromašnije zemlje ulaskom u EU, pre 20 godina,postale su stabilnije, bogatije i uticajnije. Diplomatska moć jedne Slovačke ili Mađarske daleko je veća od jednog Irana sa 90 miliona stanovnika. Nema tog razloga koji je dovoljno jak da Srbija ne bude članica EU, postoje samo veliki i mali izgovori.

Srbija je danas mogla da proslavi 20 godina članstva u EU. Nažalost mi i dalje vodimo lažne debate da li nas Evropa želi ili ne želi. Izgovaramo se na kriterijume za proširenje kako su „promenjeni“ ili komplikovani. Kriterijumi su takvi kakvi jesu i ne bi trebalo da su problem za iskrenog molioca na evropskim vratima. Mnogi naši paradoksi utiču da se pozicioniramo i uskladimo sa EU.  Da se podsetimo saradnje sa Haškim tribunalom. Godine otezanja saradnje su nas skupo koštale, istovremeno se kosovski čvor dodatno komplikovao. Nalazimo se u nekom obliku čistilišta punog lažnih dilema.

Realnost kaže da je EU najveći ekonomski partner i investitor Srbije. Od potpisanog ugovora o slobodnoj trgovini sa Kinom za deset godina neće biti ništa. Standard građana ne može da podstakne Kina koja ni sopstvenim građanima to ne nudi. Svojevrsna bezbednosna dilema našeg regiona nije drugačija od bilo kojih drugih sličnih regiona u Evropi. Doduše, neke države su te stvari „raspravile“ pre više od 75 godina i odlučile da više ne gube svoje vreme i budućnost.

Za 20 godina članstva u EU Srbija bi bila 10 puta bogatija zemlja sa otvorenim granicama. Danas profesionalni Srbi, a ruski agitatori po zadatku, podvaljuju ovom narodu da je odbacivanje EU recept za povratak Kosova pod pravni sistem Srbije. Velika zabluda koja bi dovela do gubitka crkava i manastira i progona naroda. Slična je situacija i sa NATO, misle da ako se ljute na NATO i ortače sa Kinom i Rusijom da će moć NATO-a opasti.  Rusija je država na ivici propasti. Putin je rusku budućnost založio za kinesku neizvesnost. 

Prema rečima Plamene Halačeve, zamenice šefa EU misije u Srbiji, preko 90% sadržaja o EU je negativno u srpskim medijima. Sa takvim tretmanom i sam Isus Hristos bi bio proglašen za najvećeg svetskog zlotvora. 

Globalni konsenzus nikada neće određivati Kina i Rusija, ali nažalost Rusija određuje konsenzus o srpskoj budućnosti. Nesposobna i opasna kakva jeste svojim lažljivim obećanjima Rusija potpiruje lažna uverenja među Srbima. Doduše neke prekodrinske Srbe potpomaže u njihovoj autodestrukciji. Valjda će onaj samozvani ruski patrijarh da ih ustoliči za „novomučenike“ na putu ka multipolarnom svetu. Za to vreme nama je prošlo 20 godina. Skoro preminuli Toni Montano je imao prepevan hit „10 godina je prošlo“. Mi ga možemo upodobiti sa stihovima „20 godina je prošlo a ja EU još uvek mrzim“. Svaka društvena, politička, bezbednosna i ekonomska tema može biti tačka razdora. Takve razloge svako u Evropi može isticati. Zrelost se ogleda u prevazilaženju razlika i izazova zarad većeg dobra. 

Bez Evropske Unije nema uspešne Srbije. Za 20 godina smo mogli imati plate od 2000 eura i ne bi smo brinuli šta misle razni svetski otpadnici poput Putina, komunista i drugih Idi Amina sadašnjosti.