Godina iza nas

Kolumne Autor: Darko Obradović | 21:12 Petak, 05 01 2024

2023.godina nije bila laka. Hamas je terorističkim napadom zapalio Izrael ali ne i ceo Bliski Istok. Putinov rat protiv Ukrajine nije dao očekivane rezultate. BRIKS nije ispunio ni jedan svoj cilj. Narodna Republika Kina nije rešila unutrašnji haos dok se nalazi u stanju bez značajnih spoljnopolitičkih pobeda. Uzalud se u Pekingu trude da rebrendiraju propali projekat Put svile. Samit Puta svile prošle jeseni obeležio je upadljivo mali broj stranih državnika i još manje delegacija. Stepen nepoverenja u kinesku trgovinsku i industrijsku politiku dostiže svoj maksimum, svakim danom raste broj kompanija koje trajno napuštaju NR Kinu. Još jedna zanimljivost koju je otkrio Newsweek na engleskom tiče se tužne slike u pogledu „komunističkog raja“ na zemlji. Konstatovano je da skoro milijarda ljudi živi sa manje od 300 dolara mesečno. Cela priča o tom siromaštvu je brzo zataškana algoritmima cenzure u kineskom informativnom prostoru. Stvar je u toliko gora što podaci dolaze iz kineskih izvora, a ne eksternih analiza. 

Tokom 2023. propale su ideje o nekoj novoj svetskoj preraspodeli moći. Ruski vojni neuspesi zloslutno odjekuju u Pekingu i Teheranu. Priča o uspehu ili neuspehu u Ukrajini odražava u velikoj meri propagandno oblikovanje situacije. Pomirljivo možemo konstatovati da je propala ruska i ukrajinska ofanziva u strateškom smislu, dok u taktičkom smislu vojna pomoć Ukrajini daje rezultate. Zapadni protivvazdušni sistemi ruše ruske kindžale sa lakoćom. Ukrajina polako ali sigurno sustiže tehnološki Rusiju. Rusi Dnjepar i Kijev mogu videti samo na razglednicama. Ruske vojne rezerve izgorele su na Bahmutu i Avdijevci. Na Ukrajinu sada juriša bašibozuk bez obuke. Isporuke granata iz Severne Koreje nisu omogućila dodatna ruska osvajanja.

2023. godina bila je vreme strateškog buđenja Evropske unije. SR Nemačka je izbila na drugo mesto na rang listi isporuke vojne podrške odmah iza Amerike. Pozitivan trend slanja vojne pomoći iz Nemačke predstavlja jasan dokaz da američko globalno liderstvo diktira trendove u pogledu aktivnosti drugih demokratija. 

Strateško buđenje Evrope odrazilo se i na Zapadni Balkan. Usvojen je Plan rasta koji predviđa 6 milijardi eura bespovratne pomoći. Ovakav vid podrške Srbiji ne mogu omogućiti ni Rusija ni Kina. U toku je Velika zelena utakmica za retke sirovine i materijale. Traže se pouzdani i bezbedni partneri. Nažalsot Srbija još uvek ne koristi u celosti sve šanse kojima raspolaže. Naša nalazišta litijuma nalaze se u svojevrsnoj blokadi baš kao i naše odluke da li želimo brzo u Evropu ili trapavo u Aziju.  Proširenje EU živi svoju drugu geopolitičku afirmaciju. Očigledno je da pitanje Kosova više nije ključno za srpske evrointegracije. 

2023. je najavljivana kao godina BRIKS-a. Samit BRIKS-a se završio protokolarnim sastankom, najavom proširenja i ni jednom drugom važnom odlukom koja bi ojačala organizaciju i koordinaciju skupine različitih država. Argentina je odustala od članstva u BRIKS-u i otpužila Kinu za ne fer odnose. Kinu optužuju i u Evropi i u Africi za ne fer tretman. Nove članice BRIKS-a faktički ne predstavljaju ništa novo jer nema zajedničkih obaveza i politika. Srbija dočekuje novu bateriju sistema FK-3 za koju ni sami ne znamo čemu će služiti. Srpska namenska industrija propušta šanse da postane deo integrisanog evropskog sistema razvoja i proizvodnje. Naša Nora B-52 može rame uz rame da se poredi sa francuskim Cezarom ili poljskom Krabom. Zbog strateški nedefinisanog stanovišta Srbija je propustila još jednu godinu da iskoristi svoje šanse.

Evropska unija nije idealna ali bolje ne postoji. Sutra da propadne Kina ili Rusija mi u Srbiji ne bismo to ni najmanje osetili. U tom smislu značajna je izgradnja novog gasnog interkonektora Niš-Dimitrovgrad koji omogućava nabavku gasa izvan ruskog monopolskog snabdevanja. Konektor je finansirala EU i Srbija. Sa Moskvom treba biti oprezan jer gubi konce na Balkanu. Na samom kraju godine ubacili su se sa pričom o Majdanu kada im nije prošla intervencija da Srbija obustavi pregovore sa Kosovom.