Teroristička država

Kolumne Autor: Darko Obradović | 19:46 Petak, 23 02 2024

Agresija na Ukrajinu traje pune dve godine. Za te dve godine Rusija nije postigla značajnijih rezultata na bojnom polju. Rusija je postala negativni rekorder, politički, vojno i ekonomski slabija država. Obara rekorde u zločinima agresije i ratnim zločinima, do sada ukupno 126.037.  Navaljni je ubijen, da li mučenjem kroz surove uslove života, ili na drugi način manje je važno, najglasniji opozicionar je ućutkan. Jevgeni Prigožin vođa oružane pobune, prijatelj i saradnik Putina, odleteo je u vazduh usled eksplozije aviona. Kakva je poruka poslata drugim Putinovim saradnicima i partnerima? Zbog deportacije dece ruski predsednik se našao na poternici Međunarodnog krivičnog suda. Rusija je izgubila evropsko energetsko tržište. Njena vojna tehnika nije baš toliko superiorna kako se kroz magnovenje mitomanije predstavljala. Za ove dve godine uz Rusiju stoje Iran i Severna Koreja, tri od četiri vodeće kineske banke obustavile su platni promet sa njom. 

Sva je prilika da će u narednom periodu Rusija biti proglašena za terorističku državu od strane Amerike. Proglašenje Rusije za odmetnutu i terorističku državu značajno će degradirati i ovako poljuljan međunarodni kredibilitet. Pitanje neutralnosti ne znači isključivanje solidarnosti. Rusija svojim partnerima nema šta da ponudi. Napokon, Jermenija je suspendovala svoje članstvo u ODKB-u. Mala hrišćanska zakavkaska zemlja posle više od 100 godina izlazi iz ruskog „bratskog“ zagrljaja. Primer Jermenije predstavlja veoma hrabar, državnički i odlučni korak u napred. Tamo su Rusi dobili sve što su hteli, od vojne baze do energetskog monopola i anti-zapadnih integracija. Rezultat svega toga je etničko čišćenje Jermena na Nagornom-Karabahu od strane Azerbejdžana. Svi oni koji ruske poteze pravdaju nedovoljnom lojalnošću država ne mogu objasniti razlog saglasnosti na etničko čišćenje Jermena. Uvek nam se u izgled stavlja dovoljna ili nedovoljna lojalnost starijem bratu. Za to vreme taj stariji brat, Rusija, napadne slabijeg pa se zaglavi. Primer Jermenije treba da bude motivacija za Srbiju da oslobodi svoje ruke i noge od ruskog zloglasnog uticaja. Mnogo smo godina propuštali sve prilike, uzalud smo očekivali Rusku pomoć baš kao i Jermeni. Proglašenje Rusije za terorističku državu samo će dodatno otežati srpsku poziciju na mnogim poljima. Vremena da gubimo nemamo, pre nego što Rusija dobije svoj zvanično zasluženi status treba se distanicirati. Ako može Jermenija može i Srbija.

Agresija na Ukrajinu nije stvorila novi svet. Suprotno tvrdnjama onih koje svi plaćamo, po državnim fakultetima i institutima , nije došlo do novog doba. NATO je strateški učvrstio svoje pozicije. Siromašnije članice NATO višestruko profitiraju od tog članstva. Neformalna skupina poznatija kao BRIKS nije ispunila ni jedan svoj cilj. To ne sprečava agitatore da o našem trošku pronose komunističke viziju  o prekomponovanju političke, ekonomske i geopolitičke moći. Podsetimo se pandemije kovid-19. Ova svetska pošast je u Pekingu viđena kao geopolitička šansa. Četri godine kasnije Kina se još bori sa posledicama sopstvenog nedoraslog odgovora. Ova pandemija je pokazala da nije dobro biti zavistan od onih koji su spremni da ekonomiju i kritično snabdevanje iskoriste kao geopolitičko oružje. Posledica kineske brzopletosti da se na leševima  popne do svetskog vrha završila se poslovnom izolacijom Kine. Evropske zemlje ne žele da se vezuju za nepouzdane partnere. Kakva je perspektiva BRIKS-a? Pitanje je vremena kada će Indija napustiti forum za propagandni obračun sa Zapadom, isto će učiniti i Brazil. Bilo bi lepo da nam jedna profesorka FPN-a objasni svoj zaključak kako se to menja globalna moć u korist njenih favorita? Ekonomija NATO članica iznosi više od 50% svetskog BDP-a dok se ceo BRIKS nalazi na 25%. Nivo vrednosti i civilizicajskih standarda BRIKS-a završava se ruskim gulazima, iranskim vešalima i kineskim logorima za Ujgure. Ako takva jedna skupina može da povede svet, pitanje je ko bi ih pratio?  Samo oni koji su opijeni propagandom, ili zlikovci kao što su i oni sami.

Za dve godine Rusija se upisala u istoriju propasti, i svoje i tuđe. Borbe za ukrajinske gradiće odnose veće žrtve nego ceo Afganistanski rat 1979-1989. Zapadu se može zameriti mnogo toga ali ne i standard života, blagostanje, dostojanstvo i bezbednost. Proširenje NATO i EU smeta samo nasilnicima. Azerbejdžanski diktatorski režim uveliko reži zbog isporuka oružja Jermeniji. Zanimljivo je kako se lokalni nasilnici uvek žale što ne mogu bez otpora da ostvare svoje zloslutne planove. I Putin se već dve godine žali što se Ukrajina brani.

Nakon dve godine rata trijumfovala je sloboda, jednakost i bratstvo demokratskih država!

Najnovije vesti iz ove kategorije